banner556

Hekimler rahatladı

Hükümet, söz konusu tasarılar geçinceye kadar kamuda görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik ikinci iş nedeniyle soruşturma açılmaması kararı aldı

Hekimler rahatladı
Bakanlar Kurulu dün saat 10.30’da Başbakan Ömer Kalyoncu başkanlığında toplandı. Bakanlar Kurulu dün yaklaşık üç saat süren bir görüşme yaptı.
Başbakan Ömer Kalyoncu başkanlığında saat 10.30’da toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı saat 13.15’te tamamlandı.
Toplantı sonrası basına açıklama yapılmadı.
Toplantı öncesi Başbakan Kalyoncu ile Sağlık Bakanı Salih İzbul basına açıklama yaptı. 
Başbakan Ömer Kalyoncu, sağlık alanında genel olarak özlük hakları ve ikinci işe yönelik olarak grev yapıldığını anımsatarak, bu sorunların tamamen ortadan kalkmasının beş yasanın çıkarılmasıyla mümkün olacağını söyledi. Bu konuda iktidarın mutabakat içinde olduğunu dile getiren Kalyoncu, muhalefet partilerinin de yasalara olumlu bakacaklarına inandığını kaydetti. 
Kalyoncu, yasa tasarılarını; Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Hasta Hakları Yasa Tasarısı, Özel Hastaneler (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Döner Sermaye Yasası ve Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı olarak açıkladı. 

Kalyoncu: Beş yasayla ilgili komite gündemde
Başbakan Kalyoncu, meydana gelen grev ve kaos nedeninin; ikinci iş nedeniyle bir doktora meslekten men cezası ve kamudan atılma cezası verilmesi, bir başka doktorla ilgili de araştırma başlatılması olduğunu belirtti. Bu durumun kamuda çalışan doktorlar arasında infial yarattığını söyleyen Kalyoncu, bundan dolayı greve gidildiğini kaydetti. 
Doktorların hastanelerde kalmasından, bununla ilgili de gerekli tedbirlerin alınmasından yana olduklarına işaret eden Kalyoncu, beş yasa tasarısıyla ilgili komite oluşturulmasını bu nedenle gündeme aldıklarını kaydetti. 
Kalyoncu, ikinci işten dolayı soruşturma açmanın Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğunda olduğunu söyleyerek, tasarılar geçene kadar soruşturma açılmasıyla ilgili bakanlığın frene basmasının söz konusu olabileceğini belirtti.


İzbul: Sağlıkta hatanın telafisi zordur
Sağlık Bakanı Salih İzbul, ikinci iş nedeniyle bir hekimin kamudaki görevine son verilmesinin kaosa neden olduğunu söyleyerek, sağlığın diğer kamu kuruluşları gibi değerlendirilemeyeceğini, onlarda ayrı olduğunu belirtti. 
İzbul, “Sağlıkta insan hayatı ile uğraşıyorsunuz. Bir dairede herhangi bir hata yapıldığında en çok maddi ve zaman kaybı söz konusu olabilir. Ama sağlıkta böyle değildir. Sağlıkta hatanın telafisi zordur” diye konuştu. 
Sağlıkta hizmeti verenlerin memnuniyetinin sağlanmasıyla, hizmeti alanın da memnun edilebileceğini belirten İzbul, söz konusu beş yasanın, sağlıkta oluşturmaya çalıştıkları sistemin temel yasaları olduğunu vurguladı. 
Yasa tasarılarının hazır olduğunu söyleyen İzbul, ad-hoc komite oluşturulmasına karar verildiğini, Meclis’te oluşturulacak komitede tasarıları ele alınıp, süratle yasalaşmaları yönünde gereken katkıyı yapacaklarını ifade etti.

Kalyoncu evde istirahat edecek
Öte yandan Başbakan Ömer Kalyoncu dün ayağında meydana gelen ağrı nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde müşahede altına alındı.
Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sedat Kılıç’tan elde edilen bilgiye göre, Başbakan Ömer Kalyoncu’nun sağlık durumunun iyi. Başbakan’a, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde rutin kontrollerinin yapılmasının ardından evde istirahat etmesinin önerildi.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Başbakan Ömer Kalyoncu’yu telefonla arayarak, geçmiş olsun dileklerini ilettiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 11:02
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472