banner564

Hizmetleri unutulmayacak

Özverili, kişilikli, saygıdeğer ve dürüst bir insan olarak tarihe geçen eski başbakanlardan Mustafa Çağatay anıldı

Hizmetleri unutulmayacak
banner598

 Raif UZKAN

Eski başbakanlardan Mustafa Çağatay, ölümünün 29. yılında mezarı başında dün düzenlenen törenle anıldı. 
Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanı sıra, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bazı bakanlar, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, milletvekilleri, sivil ve askeri yetkililer, Çağatay’ın ailesiyle sevenleri katıldı.
Tören, saygı duruşu, İstiklâl Marşı ve protokol sırasına göre çelenklerin mezara sunulmasıyla başladı. Daha sonra Çağatay’ın yakın akrabası, eski bakanlardan Özel Tahsin ve Cumhurbaşkanı Akıncı birer konuşma yaptı.
Özel Tahsin, Çağatay’ı özlemle andıklarını belirtti. Özverili, kişilikli, saygıdeğer ve dürüst bir insan olan Çağatay’ın bırakmış olduğu boşluğun dolmadığını belirten Tahsin, Çağatay’ın kendisine uygun gördüğü bakanlık görevlerini layıkıyla ve hiçbir şaibeye yer bırakmayacak şekilde yerine getirdiğini kaydetti.

Akıncı: Ölümündeki sır perdesi…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Çağatay’ın meziyet ve özelliklerinin kendisini günümüzde çok aranan bir kişilik haline getirdiğini ifade etti.
Çağatay’ın farklı siyasi görüşlere mensup kişilerde uyandırdığı saygının önemine işaret eden Akıncı, zamansız yitirilen Çağatay’ın ölümündeki sır perdesinin üzerine gidilmesi gerektiğini ve olaya, trafik “kazası” olarak değil “terörü” olarak bakmak gerektiğinin altını çizdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474