banner493

‘İki devlet kesinleşir’

Sözde Maraş Belediyesi’nin yeni başkanı Simos Yuannu, mülklerini satmak isteyen Rumları uyardı:

‘İki devlet kesinleşir’
banner432

 Sözde Maraş Belediyesi’nin yeni başkanı” Simos Yoannu, KKTC makamlarınca yapılan açıklama ve eylemlerin Rum tarafına baskı yapma ve Maraş kökenliler arasında uyumsuzluk yaratmayı açamladığını iddia edilerek, mülklerin satılmaması konusunda uyarı yaptı.
   Fileleftheros gazetesi Yuannu ile yaptığı özel röportajı “Türklerin Hedefi Bizi Bölmek” başlığıyla aktardı. Maraş kökenlilere “böyle bir eylemde bulunmama” çağrısı yapan Yuannu, “Mülkü ile ne yapacağı herkesin kendi kişisel kararıdır. Ancak Türklerin hedefi bizi bölmektir, herkes kararını vermeden önce ciddiyetle düşünmelidir” dedi.
   Kıbrıs Türk idaresi altında Maraş’a geri dönmeyi tercih eden Rumlar olursa ne olacağı sorulduğunda, “Bazı Kıbrıslı Rumlar geri dönmeyi tercih ederse o zaman Maraş ve Kıbrıs meselesi kapanacak ve Kıbrıs için trajik iki devlet çözümü olacak. Çünkü AB; iki devleti kabul etmeyecek, böylece işgal bölgelerinin Tayvanlaşması gündeme gelecek” değerlendirmesinde bulundu.
  Simos Yuannu, “Türkler Maraş’ı kolonize ederse Kıbrıs sorunu biter, çünkü 45 yıldır müzakere kozu olarak kullanıyorlar” dedi, özetle şöyle devam etti:
   “Maraş, Kıbrıs sorununa kesin ve sürdürülebilir çözüm için umut doğurabilir. Zaman lehimize değildir. Bugünkü fiili durum kesin taksime sürüklüyor. Kıbrıs sorununun barışçıl çözümünün tek yolu BM Genel Sekreteri’nin belirlediği çerçevede müzakerelerin yeniden başlamasıdır.”

Umudu Amerika

“Maraş Belediye Başkanlığı”nı hangi vizyonla üstlendiği sorulduğunda ise “Teorik vizyon (Maraş’ın) iadesi, patrikteki gündelik vizyon ise AB, BM ve Türkiye’yi etkileyecek devletler aracılığıyla Maraş’ı enternasyonalize etmek” diyen Yuannu, hiçbir ülkenin “ne küçük Kıbrıs ne de Maraş için kendi çıkarlarını feda etmeyeceğini, bu nedenle jeopolitik olarak hangilerinin Türkiye’ye nüfuz kullanabileceğine bakmak gerektiğini” söyledi. 
   Yuannu, “ABD’nin halen Türkiye’yi etkileyebileceğine inanıyorum. Rusya dizginleri ele almaya çalıştı ama henüz başaramadı.”
   Yuannu, Maraş kökenlilerin çeşitli dinamik eylemlerine ağırlık vereceğini kaydederek, “Mesela Maraş’ın dışına, barikatın olduğu yere binlerce kişi toplanalım, barış içerisinde birlikte yaşama ortak vizyonumuzu göstermek için Kıbrıslı Türklerle birlikte işgal altındaki Maraş’ta toplu eylemler yapalım” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460