banner564
banner556

Kıbrıs’taki son  durum anlatıldı

Saner ve Candan, AKPA Başkanı Liliane Maury Pasquier ile özel bir görüşme yaptı

banner611
Kıbrıs’taki son  durum anlatıldı
banner598
banner616

 UBP Milletvekili, AKPA Heyet Başkanı Hamza Ersan Saner ve CTP Milletvekili Armağan Candan, katıldıkları Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (AKPA), Genel Kurul ve komite toplantıları kapsamında AKPA Başkanı Liliane Maury Pasquier ile özel bir görüşme yaptı.

Cumhuriyet Meclisi Basın ve Dışilişkiler Şubesi’nden verilen bilgiye göre, 24-28 Haziran tarihleri arasında Fransa’nın Strazburg şehrinde gerçekleştirilen AKPA Genel Kurul ve komite toplantılarına katılan Saner ve Candan, temaslarını sürdürüyor.
Saner, toplantıdaki konuşmasında, AKPA Genel Kurul ve komite toplantılarına düzenli olarak katıldıklarını ve bu toplantılarda konuşma haklarının bulunduğunu ancak diğer olması gereken haklarının daha ileriye götürülmesi konusunda çağrıda bulundu.
Saner, tarihi sürece de atıfta bulunarak, 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’na göre yüzde 70 Kıbrıslı Rumların, yüzde 30 Kıbrıslı Türklerin hem yönetimde hem de diğer alanlarda hakları olduğunu ancak şimdilerde Kıbrıslı Rumların her şeyin tek sahibi gibi davrandıklarını ve Kıbrıslı Türklerin haklarını her alanda görmezden geldiklerini dile getirdi.
1960-1963 yılları arasında Kıbrıslı Türklerin AKPA’da seçilmiş üyelerinin olduğunu ve Kıbrıslı Türklerin AKPA’daki temsiliyetinden bahsederek demokrasi, insan hakları ve adalet ilkelerine sadık kalarak çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Saner, AKPA’dan Kıbrıslı Türkler için demokrasi, insan haklarına saygı ve adaletli yaklaşım beklediklerini kaydetti. 

Candan, Rumların tutumunu anlattı
CTP Milletvekili Armağan Candan da toplantıda, müzakerelerin bir süreden beri durduğunu ve Kıbrıslı Rumların siyasi eşitlik ve güç paylaşımını kabul etmekte zorlandıklarının görüldüğünü, bunun da süreci çözümsüz bıraktığını ifade etti.
Candan, cep telefonları konusunu da hatırlatarak, yine Kıbrıslı Rumların süreci uzatarak gecikmeye neden olduğunu belirtti ve suçluların değişimi, yeni geçiş kapılarının açılması, elektrik iletim hatlarının birbirine bağlanması gibi gelişmelerin olumlu olduğunu vurguladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473