KKTC Pazar  payını artırdı

Bakan Ataoğlu, kongre, toplantı ve etkinlik turizminin artık tüm dünyada önemli bir alternatif olduğuna vurgu yaptı

KKTC Pazar  payını artırdı

 Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC’de de pazar payını artıran kongre, toplantı ve etkinlik (M.I.C.E.) turizminin artık tüm dünyada önemli bir alternatif turizm modeli olarak ön plana çıkmaya başladığını, ülkemizin de bu konuda çok önemli yollar kat ederek, istediği hedeflere ulaşma arzusuna yakın olduğunu belirtti.

Turizm Medya Grubu organizasyonuyla İstanbul Kongre Merkezi'nde kongre, toplantı ve etkinlik sektörünü bir araya getiren “ACE of MICE Exhibition by Turkish Airlines” fuarına bu yıl ilk kez Turizm ve Çevre Bakanlığı da katıldı.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun da katıldığı fuarda özellikle kış aylarında düzenlenen kongre, toplantı ve etkinliklere yönelik olan MICE turizminin geliştirilmesi için yeni bağlantılar kuruluyor.
Açıklamada, ülkede kongre turizminin geliştirilmesi, teşvik edilmesi, uluslararası kongre ve toplantıların ülkemize kazandırılması açısından ACE of MICE Fuarı’nın önemli bir organizasyon olduğu bildirildi.

Küçük bir modeli
Bakanlığın, “ACE of MICE” fuarında 100 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş Girne Kalesi’nin küçük bir modeli olan stantla ülkeyi en iyi şekilde tanıtılmak amacıyla faaliyetlerini sürdürdüğü, stant içerisinde batık geminin bir örneğinin de sergilendiği kaydedildi.
Fuarda Türkçe genel bilgi broşürleri, Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek için 50 neden broşürü, Kuzey Kıbrıs yol haritası, Kıbrıs mutfağı ve özel ilgi turizmine yönelik bir çok broşür dağıtılırken, pastelli, üzüm sucuğu, kavrulmuş badem, ceviz, hellimli pide, limonata ve gül şurubu standı ziyaret edenlere ikram ediliyor.


THY işbirliğinde tanıtma
Son yıllarda ülkenin artmakta olan turizm gelirlerini daha da çoğaltmaya yönelik hedefler koyduklarını anlatan Ataoğlu, kaliteli turist profilinin arttırılması ve yeni destinasyonlar yaratma amacıyla THY işbirliğinde tanıtma ve pazarlama çalışmaları da düzenlediklerini söyledi.
Ataoğlu, büyük şirketlerin kongre, toplantı ve yıllık etkinlik bütçelerinin 20 milyar TL’yi aştığını bu nedenle M.I.C.E turizminden elde edilecek gelirlerin küçümsenmeyecek rakamlar olduğunu belirtti.
Ülkeye M.I.C.E turizmi ile turist çekmek için Hindistan pazarında da çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Ataoğlu, Hindistan’ın en büyük ilaç firmalarının yıllık bayi toplantılarını ülkede düzenlemek için anlaşmalar yaptıklarını söyledi.

Dünyaya meydan okuyoruz
Ataoğlu, KKTC olarak bugüne kadar gelinen bu süre içerisinde, KKTC’deki tesislere göz attıklarında modern, dünyaya meydan okuyan tesislerin bulunduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
“Yeşeren ağacın gölgesinde bir aşı yaparak KKTC’nin bir dal olması çabası içerisindeyiz. Ülkemizdeki gelişen turizm sektörü içerisindeki bütün müşterileri göz önünde bulundurduğumuzda turizm sektöründeki kaliteyi daha da artırarak turist sayısını istediğimiz hedefe ulaştırmak için THY ile birlikte farklı destinasyonlar arayışı ve roadshowlar sonrasında ülkemizdeki kalitenin hak ettiği noktaya ulaşmasını sağlamak için çalışma sürdüreceğiz.”
KKTC’deki turizm kadar üniversitelerin kalitesinin önemini vurgulayan Ataoğlu, güneyin engeline rağmen yılmadan, başarılı adım atmaya devam edeceklerini söyledi.


Fuar Hakkında
Dünyanın dört bir yanından sektör profesyonellerini İstanbul’da buluşturan fuara, Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Rusya gibi çok sayıda destinasyon katılıyor.
Türkiye’nin kongre, toplantı ve etkinlik sektöründe iş hacmini artıran fuar, firmalara daha fazla alıcıya ulaşarak ağlarını genişletme imkanı sağlıyor.
Türkiye’de kongre turizminin gelişim ivmesine de önemli katkıları olan sektör buluşması dünya genelinde kaliteyi artırarak, farkındalık oluşturuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise “The ACE of MICE Exhibition” fuarına 40 metrekarelik bir stant ile katılıyor.
Türk Hava Yolları’nın (THY) ana sponsorluğunda gerçekleştirilen fuar, 22 Şubat Cuma günü sona erecek.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER