banner564
banner556

“Kocareis” unutulmayacak

TMT’nin kurucularından eski bakan Dr. Burhan Nalbantoğlu, ölümünün 35. yıl dönümünde kabri başında saygı duruşu yapılarak dua okundu

“Kocareis” unutulmayacak
Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) kurucularından eski bakan Dr. Burhan Nalbantoğlu, ölümünün 35. yıl dönümünde anıldı.
Nalbantoğlu’nun Lefkoşa Kabristanlığı’ndaki kabri başında gerçekleşen anma törenine ailesi, Erenköy Mücahitleri ve TMT Mücahitler Derneği üyeleri, bazı eski milletvekilleri, Nalbantoğlu’nun silah arkadaşları ve sevenleri katıldı.
Törende kabre çiçeklerin bırakılmasının ardından saygı duruşu yapılarak dua okundu.

Nalbantoğlu’nun yakın arkadaşlarından İsmail Bozkurt, “Kocareis” diye bilinen Nalbantoğlu’nun acısının her geçen yıl daha fazla hissedildiğini ve Kıbrıs Türk toplumunun her geçen gün daha kötüye gittiğini kaydetti.
Bozkurt, Nalbantoğlu’nun yaşam felsefesini, inancını ve düşüncelerini hatırlamamanın mümkün olamayacağını ifade ederek, kendisini daha iyi ve güzel günlerde anmak istediklerini söyledi ve “Toplumun yetiştirdiği nadir değerlerdendir, kalbimiz ve beynimizden hiç gitmedi” dedi.

Akıncı: Unutturulmayacak
Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı da, 6 Şubat 1980 tarihini ve yaşattığı acılı anları unutmanın mümkün olmadığını söyleyerek, Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan gelen doktorların geçmişin imkansızlıkları içerisinde Nalbantoğlu’nu kurtarmasının mümkün olamadığını anlattı.
Akıncı, Nalbantoğlu’nun Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin en büyük neferlerinden biri olduğunu, özveri, fedakârlık ve topluma bağlılığının unutulmayıp, unutturulmayacağını kaydetti.
Akıncı’nın ardından Erenköy Mücahitlerinden Kemal Altınkaya Nalbantoğlu’yla yaşadığı anılarını anlattı.

Bayar: Örnek devlet adamı idi
TMT Mücahitler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Celal Bayar da Nalbantoğlu’nun özgeçmişini okuduğu konuşmasında, örnek bir devlet adamı olduğunu ve kuruluşunu Rauf Denktaş, Kemal Tanrıverdi ile birlikte gerçekleştirdiği TMT sayesinde bugün, Kıbrıs Türklerinin bir devlet çatısı altında yaşadığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2015, 07:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473