Kroner yoğun bakımda

Araba karşılığında dosya kapatmakla suçlanan polis amiri Ali Savaş Altan hücrede fenalaştı

Kroner yoğun bakımda

 Polis Genel Müdürlüğü (PGM) bünyesinde oluşturulan Özel Ekip tarafından yürütülen soruşturma sonucu rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı iddiasıyla önceki gün gözaltına alınan Dörtyol Karakolu Amiri Ali Savaş Altan, gece yarısı hücrede fenalaşınca Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde kaldırıldı. Dün sabah saatlerinde Kroner Yoğun Bakım Servisi’ne kaldırılan zanlı Altan’a, öğlen üzeri de anjiyo yapıldı. Sağlık durumunun kötü olmasından dolayı zanlı Altan mahkemeye çıkarılamadı. Duruşma zanlının gıyabında yapılırken, avukatı Muhabbet Mevsimler hazır bulundu.

Tutuklama talebiyle yapılan duruşmada Lefkoşa Polis Müdürü Yardımcısı Ahmet Soyalan, zanlı Altan hakkındaki iddiaları aktardı. Soyalan’ın aktardığı iddialara göre; zanlı Altan 2016-2017 tarihleri arasında Lefkoşa Adli Şube’de Amir olarak görevde olduğu dönemde bazı dava dosyalarını tanık ifadelerini çarpıtarak kapatılmasını sağladı ve bu işler karşılığında rüşvet aldı. Zanlı Altan, tutuklanması gereken şahısları tutuklamadığı da iddialar arasında yer aldı.

Soyalan: Birçok iddia var
Soruşturmayı yürüten Polis Müdür Yardımcısı Soyalan, 2 Nisan 2018 tarihinde, zanlı Ali Savaş Altan’ın Lefkoşa Adli Şube’de Amir olarak görev yaptığı 2016-2017 tarihlerinde birçok suç işlediğine dair bilgi aldıklarını söyledi. 
Soyalan, bu iddialar ışığında soruşturma başlatıldığını, zanlı Altan’ın 2017 yılı Ağustos ayında evrak sahteleme ve tedavüle sürme suçlarından hakkında yakalama kararı olan ve İngiltere’de bulunan Erkut Hafız ile temasa geçtiğini ifade ederek, dava dosyasını kapatacağını söylediğini aktardı. Erkut Hafız’ın 3 Ağustos 2017 tarihinde ülkeye giriş yaptığını kaydeden Soyalan, zanlı Altan’ın tutuklanması gereken Hafız’ı tutuklamadığını ifade etti. Soyalan, Hafız ile ilgili dava dosyasının kapatılması için şikâyetçiye 10 bin sterlin ödeme yapıldığını, dosyanın suç unsuru olmadığı gerekçesiyle savcılığa gönderilmeden kapatıldığını ifade etti. 

İfadeler değiştirildi iddiası
Soyalan, Hafız’ın ise bunun karşılığında zanlı Altan’a İngiltere’den araba getirdiğini açıkladı. 
Zanlı Altan’ın tutuklanırken, aracın da emare olarak alındığını kaydeden Soyalan, zanlı hakkında benzer birçok suç ile ilgili ifadeler olduğunu açıkladı. Soyalan, ismini mahkeme aşamasında açıklamaktan sakınca gördüğü bir şahıs ile ilgili dava dosyasının da zanlı tarafından kapatıldığını belirterek, bunun için zanlı Altan’ın 4 tanığa müdahale ettiğini, ikisinin ifadesini değiştirdiğini ve sahte ifadeler ile konunun mahkemeye gönderilmesini engellediğini açıkladı. Soyalan, mesele ile ilgili aranan şahıslar olduğunu, zanlı Altan’ın tutuklanmadan önce aleyhine ifade veren tanığa 4 kez müdahale etmeye kalkıştığını söyledi. Soyalan, bu iki olay dışında da başka iddialar da olduğunu ve bunlarla ilgili de soruşturma yapıldığını ifade ederek, 4 gün süreyle polis gözetiminde kalmasını talep etti.

Savunma: Şikâyet geri çekilince dosya kapandı
Zanlının Avukatı Muhabbet Mevsimler ise Erkut Hafız’ın, hakkında şikâyetçi olan tarafa 10 bin sterlin ödendiğini, şikâyetin geri çekildiğini, dava dosyasının bu şekilde kapatıldığını söyledi. İngiltere’den getirilen araç için ise 32 bin TL ödendiğini kaydeden Mevsimler, şikâyet çekildiği için davanın kapatıldığını ifade etti. 

Araba getirdim, dosyam kapandı
Bu iddia üzerine Soyalan, mesele ile ilgili ifadelerin çarpıtılarak dosyanın kapatıldığını belirtti. Soyalan, soruşturmanın çok gizli yürütüldüğünü, Hafız’ın bir aracı vasıtası ile kendisine gelerek ifade verdiğini, rüşvet olayını böylelikle tespit ettiğini açıkladı. Soyalan Hafız’ın , “Ali Altan Savaş dosyamı kapattı. Ben de kendisine araba getirdim” şeklinde ifade verdiğini söyledi.  
Aktarılan olguların ardından mahkeme, zanlı Altan hakkında 4 gün gözetim altında kalması kararı verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER