banner564
banner556

Lefkoşa sanata doyacak

Kıbrıs Tiyatro Festivali 2 Eylül’de başlıyor

Lefkoşa sanata doyacak
 ‘Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin onikincisi 2 Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Malpas Otel ana sponsorluğunda Lefkoşa Türk Belediyesi himayesinde gerçekleştirilecek Festival bu yıl, “Anlamak için, anlatmak için, anlaşmak için, anlaşılmak için, yüzleşmek için tiyatro” sloganıyla perdelerini açıyor.Bir ay sürecek Festival’de toplam 10 oyun 11 temsil yapacak.

Tek ve kombine bilet satışı
Biletler tek oyun için 20 TL, kombine biletler ise 180 TL’den satışa sunulacak. Kombine biletler 100 tane basıldığından bir kişinin beşten fazla kombine bilet almasına izin verilmeyecek. Bu yıl ödemeler kredi kartı ile de yapılabilecek ve biletler Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan temin edilebilecek.
Festivalle ilgili  Lefkoşa Türk Belediyesi binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Kültür Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy, Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber ve Festival Repertuar Sorumlusu Aliye Ummanel ile sponsorlar birer konuşma yaptı.

Harmancı: Belediyenin yüz akı

LTB Başkanı Mehmet Harmancı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu çalışanlarına festivali mümkün kıldıkları için teşekkür ederek, LBT ekibinin belediye başkanı kim olursa olsun festivale devam ederek LBT’nin kurumsallaştığını kanıtladıklarını anlattı.
LBT ekibinin tiyatro festivali için inanılmaz bir çaba ve gayret sarf ettiklerini dile getiren Harmancı, LBT’nin belediyenin yüz akı olduğunu ifade etti.
“Kültür sanat alanında bu şehrin bir çok şeye ihtiyacı var” diyen Harmancı, ilerleyen dönemde bu konuda bir çok yatırıma imza atmayı hedeflediklerini anlattı. Harmancı, LBT’nin hem yasal anlamda daha özerk bir yapıda olması, hem de daha özgür hareket edebilecek bir hale gelmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ersoy: Gençlere devretmekten mutluyuz
Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Kültür Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy da yaptığı konuşmada, 20 yıl önce kurduğu tiyatro festivali hayalini 12 yıl önce hayata geçirdiğini anlattı. Bu yıl LBT’nin de 35’inci yaşına bastığını kaydeden Ersoy, bu yıl Festival’in Kıymet Karabiber başkanlığında gerçekleştiğini belirterek, Tiyatro’nun yönetimini gençlere bırakmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Karabiber: 12 yıla taşımak hiç kolay olmadı
Harmancı’nın göreve geldiği ilk günden itibaren Tiyatro Festivali’yle ilgilendiğini dile getiren Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber ise, festivali 12. yılına getirmenin kolay olmadığını anlattı. Belediyenin mali krizine rağmen seyircilerin de talebiyle bu yıl da festivali hayata geçirdiklerini belirten Karabiber, Festival Komitesi’ne ve tüm katkı koyanlara teşekkür etti.

Ummanel: Tememız Yüzleşme
Festival Repertuar Sorumlusu Aliye Ummanel ise toplantıda yaptığı konuşmada, 1974’ün 40’ıncı yıldönümü nedeniyle bu yıl “yüzleşme” temasını ele aldıklarını ve oyunları bu temaya göre seçtiklerini anlattı.Ummanel daha sonra sahnelenecek oyunları ve konularını sıraladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2014, 09:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 11 ay Önce

Mr koz yersen hoşuna gitse de gitmese de zevk almaya bak kafanı serin tut

SIRADAKİ HABER

banner471

banner472