banner564
banner556

Madem öyle işte böyle

Bakanlar Kurulu, kapalı Maraş kentinde envanter çalışması yapılmasını ve ileri adımların atılmasını kararlaştırdı

banner611
Madem öyle işte böyle
banner598
banner616

 Barış Harekatı’ndan bu yana 45 yıldan beri kapalı tutulan paha biçilmez değerdeki turizm kenti Maraş konusunda nihayet önemli adımlar atılıyor. Rum tarafının müzakere masasını terk ederek, tek yanlı doğal gaz çalışmalarını sürdürmesi nedeniyle KKTC hükümeti dün gerçekleştirdiği Bakanlar Kurulu toplantısında Maraş’ta envanter çalışması yapılması yönünde karar aldı. 

Bakanlar Kurulu’nun tarihi kararını açıklayan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yapılacak çalışmalarda eski mülk sahipleriyle Vakıflar İdaresi’nin hak ve menfaatlerinin korunacağını ifade etti. Bakanlar Kurulu, kapalı Maraş’ın açılması konusunda adım attı. Kurul, uzman bir ekip kurularak bilimsel bir envanter çalışması yapılması kararı aldı.
Özersay, artık kapalı Maraş konusunda somut bir adım atılmasının zamanının geldiğini belirterek, bu çerçevede uzman bir ekip oluşturarak bu alan içerisinde bilimsel bir envanter çalışması yapılması için harekete geçme kararı aldıklarını açıkladı. 

Önce envanter çıkacak, sonra adımlar atılacak
Özersay, şunları kaydetti:
“Uluslararası alanda faaliyet gösteren isimlerden de yararlanılarak oluşturulacak olan ekip, kapalı Maraş’ta yer alan tapu kayıtları, taşınır ve taşınmaz mülklerin durumu, Vakıf mallarının saptanması, alt yapının durumu, çevre açısından risk taşıyan unsurlar gibi hususları içerecek kapsamlı bir envanter çalışması yapmakla ve bunu Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na raporlamakla görevlendirilecek.
Envanter çalışması sonucunda yapılacak raporlama ertesinde ortaya çıkacak verilere dayalı olarak bundan böyle atılacak olan adımlar da daha sağlıklı şekilde değerlendirilebilecektir. Hükümet olarak envanter çalışması ertesinde atacağımız bir sonraki adımda kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin ve Vakıflar İdaresi’nin mülkiyete dair hak ve menfaatlerine halel gelmeyecek şekilde hareket edeceğiz.

Cumhurbaşkanı ve partilerle görüşülecek
Hukuken KKTC toprakları içerisinde askeri bölge statüsünde olan kapalı Maraş’ta oluşturulacak olan ekibin çalışma yapabilmesi için Bakanlar Kurulu özel bir karar üreterek fiilen çalışmanın yapılmasının koşullarını hazırlayacaktır. Bu çerçevede yapılacak olan bilimsel çalışmaya gönüllü olarak katkıda bulunmak isteyen isimlere de önümüzdeki haftalarda genel bir çağrı yapılacaktır.
Hükümet olarak önümüzdeki günlerde, hem Sayın Cumhurbaşkanı hem de Cumhuriyet Meclisimizde temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla bu konuda görüş alış-verişinde bulunacağız.”

Maronit açılımı devam ediyor
Özersay, Martonit açılımıyla ilgili konunun da  Bakanlar Kurulu’nda dün ele alındığını ve bu konuda bir bilgilendirme yapıldığını  kaydetti. Özersay, Karpaşa  konusuyla ilgili ihale sürecinin tamamlandığını ve sözleşmenin büyük ihtimalle bu hafta Cuma günü  yapılmasının öngörüldüğünü  belirtti. 
Sözleşmenin yapılmasıyla özellikle yapılacak konutlara Karpaşa bölgesinde yaşayan bazı bireylerin kaydırılmasının gerçekleştirilebileceğini  ve  böylece 10-15 civarındaki Maronit’e KKTC anayasa hukuku çerçevesinde zaten sahibi olarak kabul edildikleri taşınmazların iade edilmesinin mümkün kılınacağını söyledi.
 
Güzelyurt hastanesi ve itfaiyesi…

Sağlık Bakanı ile Ulaştırma Bakanı’nın dünkü toplantıda  Güzelyurt Hastanesi’nin  durumuyla ilgili bir paylaşımda bulunduğunu da ifade eden Özersay, Güzelyurt Hastanesi’yle ilgili çalışmaların nasıl hızlandırılabileceği ve Güzelyurt İtfaiyesi’yle ilgili bir tartışma ve değerlendirme yapıldığını belirtti. 
Özersay, “Umarız önümüzdeki günlerde  bu iki konuda size somut bazı kararlar da açıklayabilecek konuma gelebileceğiz” dedi.

Geçitkale uçuşlara açılabilir
Bakanlar Kurulu’nun devam eden toplantısında bazı yabancıların  taşınmaz mal alımlarının onaylandığını da kaydeden Özersay,  Geçitkale Havaalanı’nın “görerek uçuşlara” açılması konusunda da bir karar üretildiğini  dile getirdi. Özersay bunun Sivil Havacılık Dairesinin izninin  alınması kaydıyla hayata geçirilecek bir karar olduğunu da kaydetti. 
Süt fiyatlarıyla ilgili  değerlendirmenin ise devam ettiğini dile getiren Özersay  Bakanlar Kurulu toplantısının  basın açıklaması sonrasında devam edeceğini, bazı başka kararlar alınması halinde bunun da basınla paylaşılacağını söyledi.
Bu arada Bakanlar Kurulu toplantısı, dün saat 20.00 sıralarında toplandı ve sonrasında açıklama yapılmadı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474