Mahkemeden önemli uyarı: ‘Herkes tedirgin’

Satışa hazırlanan 2 buçuk kilo hintkeneviri ve 80 gram kokainle yakalanan Kemal Numan’a 10, Can Tekin Yılmaz’a da 12 yıl hapislik verildi

Mahkemeden önemli uyarı: ‘Herkes tedirgin’

 Suna ERDEN

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, dünkü oturumunda uyuşturucu satıcılığı suçundan yargılanan iki sanığa ibretlik ceza verdi. Mahkeme, 2 buçuk kilo hintkeneviri ile 80 gram kokain türü uyuşturucu suçundan yargılanan iki sanığı toplamda 22 yıl hapse mahkûm etti. 
Nüvit Gazi başkanlığındaki Ağır Ceza Heyeti, uyuşturucu suçlarının giderek yaygınlaştığını, ülke insanlarını huzursuz ettiğini ve özellikle ticari amaç güderek uyuşturucu tasarruf edenlere asla müsamaha gösterilmeyeceğini ifade etti.
Esentepe, Lapta ve Boğaz’da 3 Şubat 2017 tarihinde gerçekleşen eş zamanlı uyuşturucu operasyonunda ele geçirilen 2 buçuk kilo hintkeneviri ile 80 gram kokain ile suçüstü tutuklanan Kemal Numan Mehmet ve Can Tekin Yılmaz hakkında dava karara bağlandı.
Gazi, 2017 tarihi Şubat ayında Esentepe, Lapta ve Boğaz’da düzenlenen operasyonda sanıkların yakalandığını, ayrıca hassas teraziler, çok sayıda şeffaf naylon, poşetlerin ağzının yapıştırılmasında kullanılan elektrikli cihaz da bulunduğunu belirtti.

Amaçları ticariydi
Gazi, sanıkların 2 buçuk kilo hintkeneviri tasarrufu, 80 gram kokain tasarrufundan yargılandığını, ayrıca sanık Kemal Numan’ın 112 gram hintkeneviri verme, sanık Yılmaz’ın ise 10 gram hintkeneviri verme suçlarından yargılandığını kaydetti. Sanıkların uyuşturucuyu ticari amaçla tasarrufu ettiğini kaydeden Gazi, bunun ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirildiğini ifade etti.
Sanık Yılmaz’ın uyuşturucu temini için 5 bin Sterlin ödediğini, maddeye ulaşmada etkin rol oynadığını belirten Gazi, bu nedenle iki sanık arasında ceza ayrımına gidileceğini söyledi. Gazi, sanık Yılmaz’ı 12 yıl, sanık Numan’ı ise 10 yıl hapis cezasına çarptırdıklarını açıkladı. 
Gazi, kararda toplumsal olgulara da değindi. Gazi, uyuşturucu suçlarının son derece yaygın hale geldiğini ifade ederek, “Ülkemiz insanı uyuşturucudan dolayı tedirgindir. Çocuklarının uyuşturucuya alışmasından korkan aileler panik içindedir. Kimsenin ülkemiz insanlarını tedirgin etmeye hakkı yoktur” dedi. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner468

banner460