banner493

“Mazeret değil  çare üretin”

Sediendikal Platform, zam ve hayat pahalılığı karşısında alınan önlemlerin yetersiz olduğu gerekçesiyle eylem düzenl

“Mazeret değil  çare üretin”
banner432

İbrahim DİRAN
Sendikal Platform, akaryakıt ve elektrik ücretlerine zam yapılması yanında Türk Lirası’nın değer kaybı karşısında alınan tedbirlerin yeteriz kaldığı gerekçesiyle Başbakanlık önünde eylem yaptı. 
Sendikaların yönetim kurulları düzeyindeki eylemde, talepler arasında, stabil bir para birimine geçilmesi, hayat pahalılığının maaşlara iki ayda bir yansıtılması, temel tüketim maddelerine KDV uygulanmaması yer aldı.
Eyleme, CAS çalışanları da katıldı.
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan tarafından okunan basın açıklamasında, akaryakıt ve elektrik başta olmak üzere tüketim mallarına yapılan zamlarla alım gücünün yüzde 40 gerilediğini, asgari ücretlilerin ise açlık sınırının altında kaldığı ifade edildi.
Yapılan zamlar için hükümet edenlerin TL’nin değer kaybettiğini gerekçe gösterdiği belirtilen açıklamada, “Hükümetin ekonomik tedbir adı altında yaptığı açıklamalar halka yönelik olmamış ve halkın beklentilerine cevap vermemiştir” dedi.

Sendikal Platform’un önerileri
Sendikal Platform’un eylem sırasındaki açıklamasında şu talepler yer aldı:
“Asgari ücretin stabil bir para birimine endekslenmesi, stabil bir para birimine geçilmesi, hayat pahalılığı uygulamasının iki ayda bir yansıtılması; temel tüketim maddelerinin KDV’den muaf tutulması, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmasını getirecek yeni bir sisteme geçilmesi, sermaye sahiplerine vergi muafiyetinin kaldırılması, vergi kaçırma ve kara para aklama konusunda daha katı denetim yapılması; örtülü ödeneklerin kaldırılması, Mecliste temsil edilen siyasi partilerin devlet yardımlarının kaldırılması; ülkeye girişler için daha katı denetim getirilmesi ve vatandaşlık dağıtılmasının önlenmesi; Kıb-Tek’ten emekli olanların maaşlarının Maliye Bakanlığı’nca üstlenilmesi, elektrik maliyetinde 7,5 ek külfet getiren AKSA ile kurum arasında yapılan alım garantili sözleşmenin iptal edilmesi, elektrik faturalarına KDV yansıtılmaması ve elektrik ücretlerine yapılan zammın geri alınması.”
Açıklamada, “Bu uygulamaların bir diğer sebebi ise Kıb-Tek’in özelleştirilmesi için zemin hazırlamaktır. Ancak bilinmelidir ki Sendikal Platform, bu ülkenin kurumları olan KIB-TEK, Telefon Dairesi, Süt Kurumu, Koop-Süt gibi kurumlarına sahip çıkmaya devam edecektir ve özelleştirilmelerine asla izin vermeyecektir” dedi.

Bıçaklı: Çare üretmek zorundalar
Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı eylemde yaptığı konuşmada, hükümetin akaryakıt ve elektrik ücretlerine zam yapmasıyla tüm tüketim maddelerinin de fiyatının arttığını, hükümetin ise TL’de yaşanan değer kaybını gerekçe gösterdiğini söyledi.

Bıçaklı, “Ülkenin yönetimine gelen siyasiler gerekçe ve mazeret üretemez, çare üretmek zorundadır” dedi.
Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren iki şirketten biri olan Cyprus Airport Services şirketinin akıbetiyle ilgili olarak ise Bıçaklı, devletin bugün hava yolu şirketi bulunmadığını dolayısıyla, devletin elinin havalimanında olması ve CAS’a sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460