banner564
banner556

Meslek eğitimi artmalı

Çavuşoğlu ile görüşen Avunduk, sanayi sektöründeki nitelikli eleman ihtiyacının ülkedeki gençler tarafından karşılanmasının önemine dikkat çekti

banner611
Meslek eğitimi artmalı
banner598
banner616

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Candan Avunduk başkanlığındaki Kıbrıs Türk Sanayi Odası heyetini kabul etti.  
Candan Avunduk kabulde yaptığı konuşmada Bakan Çavuşoğlu’na görevinde başarılar dilerken, Sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacının ülkedeki mesleki teknik okullarından yetişen gençler tarafından karşılanmasının önemine dikkat çekti 

Avunduk, mesleki teknik okul öğrencileri ve mezunlarının sanayi sektörüne kazandırılması için hayata geçirmeyi planladıkları proje hakkında bilgi verdi.
Meslek lisesi öğrencilerinin sanayi sektörü ile yakınlaşmalarını sağlayarak, iş başında tecrübe ve deneyim kazanmalarına imkan yaratma amacı ile öğrencileri yaz tatillerinde ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirerek çalışmalarını sağlayacak projeyi önemsediklerini belirten Avunduk, sanayi sektörünü gençlere sevdirerek, uzun vadede istihdam edilmelerini sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.
Avunduk ayrıca eğitim müfredatına girişimcilik ve bilişim konularının eklenmesi adına taleplerini Bakan Çavuşoğlu’na iletti. 

Çavuşoğlu: Meslek liselerine ilgi arttı
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, son yıllarda meslek liselerine olan ilginin arttığını gözlemlediğini belirterek bu durumun ülke adına sevindirici olduğunu ifade etti.
Mesleki eğitime ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak ve yerel iş gücünü destekleyecek adımlar atmakta kararlı olduklarını vurguladı.
Çıraklık Eğitim Merkezi ve yaşam boyu eğitime verdikleri desteklerin de altını çizen Çavuşoğlu, Gazimağusa’ya çıraklık eğitim merkezi açmak için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.
İşverenlerle, iş yapabilecek gençleri erken yaşta buluşturulmaları gerektiğine de dikkat çeken Çavuşoğlu, “Gençlerimizin iş bulamamalarının en büyük sebebi, iş alanlarından uzak olmaları ve işverenleri tanımamaları. Biz bu sorunu ortadan kaldıracak ve bu gençleri sistemin içerisine katacak özel bir proje üzerinde çalışıyoruz. Tüm paydaşlarımızla görüşerek, ihtiyaçlı alanları belirleyecek ve çocuklarımızı yönlendireceğiz. İlgili paydaşlarımızda birimlerini oluşturarak bu projeleri sahiplenmeleri gerekiyor.” dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473