banner556

Mutlaka aşılmalı

Dışişleri Bakanı Nami, sendikalara yönelik yaptığı bilgilendirme toplantısında, müzakere sürecinde yaşanan tıkanıklığa dikkat çekti:

Mutlaka aşılmalı
Dışişleri Bakanı Özdil Nami,  Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) ve Kamu Çalışanları Sendikası (KAMU-SEN) temsilcileriyle Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakere süreci hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının başında Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile sendika başkan ve temsilcileri basına açıklamada bulundu; ardından da toplantı basına kapalı devam etti.
Dışişleri Bakanı Özdil Nami, müzakere sürecinde yaşanan tıkanıklığın kader kabul edilmesi gibi bir gündemin olamayacağını kaydederek, bunun mutlaka aşılması ve sürecin kapsamlı çözümle sonuçlandırılması gerektiğini belirtti. Nami, iş birliği içerisinde bunun formülünü üretme gibi bir sorumlulukları olduğunu da belirtti. Nami, 11 Şubat’ta başlayan kapsamlı çözüm müzakerelerine dün yapılan liderler görüşmesi ile Eylül ayına dek ara verildiğini de kaydetti.

“Yaptığımız ikazlar dikkate alınmamıştır”
Altı aydır sürdürülmekte olan görüşmelerde, halkın tüm beklentilerine karşın somut bir sonuç elde edilmediğinin görüldüğünü dile getiren Nami, bu durumun kendilerinde büyük bir üzüntü yarattığını kaydetti ve “Maalesef yaptığımız ikazların dikkate alınmaması nedeniyle şaşırtıcı olmamıştır” diye konuştu. Gelinen aşamada, geçmiş yakınlaşmalar, ileriki aşamada takip edilecek metodoloji veya herhangi bir Güven Yaratıcı Önlem konusunda tarafların anlaşamadığının görüldüğünü ifade eden Nami, bu durumun müzakere masasında önemli bir sıkıntı bulunduğunun en net ifadesi olduğunu vurguladı.

“Hükümetle istişare içinde olunması gerekir”
Nami, şöyle konuştu:
“Hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığı olarak müzakere masasındaki sorunun giderilmesi ve sonuç alacak şekilde müzakerelerin kurgulanması için her türlü katkıyı koymaya hazır olduğumuzu tekrar etmek istiyoruz. Bu yönde yaptığımız iş birliği ve istişare çağrılarına olumlu yanıt alma beklentilerimiz devam etmektedir.
Bugüne kadar izlenen yöntemin sonuç vermediği aşikârdır ve bu durum kapsamlı çözüm beklentisini her fırsatta ortaya koyan Kıbrıs Türk halkı için kabul edilemezdir. Bugün itibarıyla müzakerelerde yaşanmakta olan sıkıntının temelinde Rum tarafının geçmiş yakınlaşmaları kabul etmemesinin olduğu bilinmektedir.”

“Kıbrıs türk tarafı daha aktif bir politika izlemelidir”
Bu ve benzer tıkanıklıkların halkın hak ve çıkarlarına uygun şekilde aşılması için Türk tarafının daha aktif bir politika takip etmesi gerektiğini vurgulayan Nami, Cumhurbaşkanlığı’nın hükümetle istişarelerini artırmasının bu çalışmalara olumlu katkısı olacağını söyledi. “Toprak, garantiler ve tüm diğer konularda masaya getirilecek önerilerin hükümetle önceden paylaşılması ve istişare edilmesi teamüller gereği olduğu kadar, aynı zamanda yapılacak önerilerin meşruiyeti için de elzemdir” diyen Dışişleri Bakanı Nami, bu değerlendirmelerini bugün daha detaylı şekilde sendikalarla paylaşacağını belirtti.

Elcil: Bilgilendirilmiyoruz
Daha sonra konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Bakan Nami’nin kendilerini bilgilendirmesini çok olumlu bulduklarını söyledi. Kıbrıs çözüm müzakerelerinin Kıbrıs toplumunun geleceğiyle alakalı bir süreç olduğunu kaydeden Elcil, görüşmeci heyetle Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kendilerini müzakerelerle ilgili olarak bilgilendirmediğini savundu ve eleştirilerde bulundu.

Birer: Sabırsızlıkla bekliyoruz
Türk Sen Genel Sekreteri Erkan Birer, sivil toplum örgütlerinin daha önceki yıllarda Kıbrıs konusuyla ilgili ciddi uğraşlar verdiğini, sürecin doğru ve hızlı ilerleyebilmesi için ellerinden gelen katkıyı yapmaya çalıştıklarını ve şimdi de bir takım çalışmaları olduğunu belirtti. Birer, çözüm sürecine ‘dur’ demek isteyenlerin önüne çıkıp tarihe altın harflerle yazılabilecek eylemler yapabilecekleri günleri sabırsızlıkla beklediklerini de dile getirdi.

Kaptan: Cumhurbaşkanı ayni yaklaşımı göstermiyor 
KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, bilgilendirme için Nami’ye teşekkür etti ve olması gerekenin bu olduğunu kaydetti Kendileri adına seçilmiş ve müzakere masasında oturan Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun aynı demokratik yaklaşımı göstermediğini savunan Kaptan, “Kendisi gibi ayrılıkçı politikayı, bölünmüş adayı savunan ve sudan sebeplerle her zaman ayak sürüyen bir zihniyetle hareket etmektedir” dedi.


Gökçebel: Yine bir süreç heba ediliyor
KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, bundan sonraki davetinde Nami’nin artık yol haritalarının ne olduğunu kendilerine söylemesini bekleyeceklerini kaydetti ve artık sürecin anlatılmasını çok doğru görmediklerini, basında izlediklerinin dışında bir şey göremediklerini belirtti. Yine bir sürecin heba edilmek üzere olduğunu düşündüklerini dile getiren Gökçebel, Dışişleri Bakanlığı’nın hükümetin iradesinin ne olduğunu toplumla paylaşması gerektiğini ifade etti.


Atan: Artık somut birşeyler istiyoruz
Kamu-Sen Genel Sekreteri Metin Atan ise Bakan Nami ile son görüşmelerinden bu yana müzakerelerle ilgili umutlu olduklarını ancak son görüntünün farklı bir yöne saptığını kaydetti. Atan, artık somut bir şeyler istediklerini de ifade etti.

“Anastasiades’in  masayı terk ettiği iddiası…”
Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanı Özdil Nami, bir gazetecinin “ Liderler görüşmesinde tartışma çıktığı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades’in masayı terk ettiği” yönündeki iddialara ilgili sorusuna yanıt verdi. Nami, görüşmeden sonra Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin bilgi almak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gittiğini ve kendilerine masayı terk etme gibi bir olayın yaşanmadığı şeklinde bilgi verildiğini söyledi. Toplantının sonrasında Anastasiades’in AB’den gelen troykayla bir toplantısı olduğunu ve artık ayrılması gerektiğini söyleyerek izin istediğini, daha sonra da ayrıldığını belirten Nami, bu noktada zaten bütün görüşmelerin tamamlanmış olduğunu da belirtti. 

“Tasvip etmiyorum”
Nami, basında  yer aldığı gibi masayı terk etme olayının yaşanmadığını, konuların özüyle ilgili bilgi paylaşmak yerine magazinsel nitelikli bu tür detayların basına yansıtılmasını hiç doğru bulmadığını ve bunu tasvip etmediğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468