New York öncesi kriz

banner453

Rum Müzakereci Mavroyannis, Annan Planı’ndakinden biraz daha fazla toprak iadesi talep ettiklerini açıkladı, Akıncı’nın sözcüsü Burcu, bunun imkansız olduğunu belirtti

New York  öncesi kriz
banner432
banner480
Kıbrıs Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, Annan Planı’nda öngörülenden biraz daha fazla toprak iadesi talep ettiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ise, Annan Planı haritasındaki düzenlemenin, aradan geçen 12 yıldan sonra aynen uygulanmasının artık mümkün olmadığını söyledi.
Rum radyosunun haberine göre, Kıbrıs Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, önceki gün akşam Rum Radyo Televizyon Kurumu RİK’e açıklamalarda bulundu.
Habere göre Mavroyannis, Kıbrıs Rum tarafının “Annan Planı’nda iade edilenlerden biraz daha fazla toprak iadesi talebinin olduğunu” belirttiği açıklamasında, Annan Planı’nın Kıbrıslı Rumların yüzde 76’sı tarafından reddedilmesinin ardından daha iyileştirilmesinin Kıbrıslı Rumların önüne konulması gerektiğini savundu.

Çözümün maliyeti yüksek…
Çözümün maliyetine de değinen Mavroyannis, çözümün maliyetinin yüksek olduğunu ve bunu sınırlandırmanın en temel yolunun taşınmazların iadesi olduğunu iddia ederek, finansman sağlanmasında ciddi sorunlar olduğunu, ya dış kaynaklardan katkılarla ya da özel sektörün katılımı ve hatta borçlanmayla finanse edilecek özel bir fon kurulması için çabaladıklarını ifade etti.
banner477
Mavroyannis “Bu konuda tatmin edici bir şey görmekten henüz çok uzağız” şeklinde konuştu.
Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin genel durumu da değerlendiren Mavroyannis, “Kıbrıs sorununun çözümü perspektifleri ve olasılığının geçmişe göre daha iyi olduğunu” ifade etti.

“Annan Planı’ndan ileri noktadayız”
Annan Planı’na kıyasla en önemli “iyileşmelerin” hangileri olduğunun sorulması üzerine ise Mavroyannis: “Özgürlüklerin uygulanması, görüşülen unsurların AB boyutu, devletin işlevselliği ve güvenlik ve garantiler konuları” yanıtını verdi.
Mavroyannis: “Bu konuda henüz çok uzak olabiliriz ancak şimdi Annan Planı’na kıyasla daha iyi bir şekilde görüşülmeye başlandı” şeklinde konuştu.

Türk tarafından jet yanıt…
Mavroyannis’in açıklamasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Annan Planı haritasındaki düzenlemenin, aradan geçen 12 yıldan sonra aynen uygulanmasının artık mümkün olmadığını söyledi. Barış Burcu, Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in, Annan Planı’nda öngörülenden biraz daha fazla toprak iadesi talep ettiklerini açıklaması üzerine, TAK muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, “Bırakın Annan Planı’nda öngörülen toprak iadesinin biraz fazlasını, aynen uygulanabilmesi bile artık mümkün değildir” dedi. Aradan geçen 12 yılda hayatın durmadığını, birçok şeyin değiştiğini anımsatan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, çözümsüzlükle geçen her günün çözüme yardımcı olmadığının da açık olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu, Kıbrıs Türk halkının evet dediği Annan Planı’nda sadece bir tarafın lehine tek taraflı iyileştirmelerin de söz konusu olamayacağını, iyileştirmelerin ancak her iki tarafın beklentilerine hizmet edecek şekilde olması gerektiğini vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2016, 10:56

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460