banner493

‘Orası Türk toprağı’

Başbakan Ersin Tatar, Maraş konusunda ezber bozduklarını, Türkiye Adalet Bakanı Gül de alınan kararı desteklediklerini söyledi

‘Orası Türk toprağı’
banner432

Resmi temaslarda bulunmak üzere önceki gün ülkeye gelen Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Başbakan Ersin Tatar dün bir araya geldi.
Başbakanlıkta gerçekleştirilen görüşmede Kapalı Maraş ve Doğu Akdeniz’le ilgili önemli mesajlar verildi.
Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’deki son gelişmelerin büyük önem arz ettiğini vurguladı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sondaj faaliyetlerinin uluslararası hukuk temelinde sürdürdüğünü söyledi.
Maraş konusunda devam eden ezberi bozduklarını vurgulayan Tatar, Maraş’ın en iddialı mülk sahibinin Vakıflar İdaresi olduğunu belirtti.
Bakan Gül de Maraş konusunda KKTC hükümetinin almış olduğu kararın çok yerinde olduğunu ve kendilerinin de bu kararı desteklediğini dile getirdi.

Tatar: İlişkilerimiz daha da güçlenecek
Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü kabulü sırasında açıklamalarda bulunan Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türkü’nün 1974 yılından bugüne kendi devleti çatısı altında ekonomik, siyasi ve sosyal gelişmeler sağladığını belirtti. Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin yoğunlaşmasıyla iki ülke arasındaki münasebetlerin daha da kökleştiğini kaydetti.
Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’deki son gelişmelere de değinerek, konunun büyük önem arz ettiğini vurguladı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sondaj faaliyetlerinin uluslararası hukuk temelinde sürdürdüğünü söyledi.

Maraş konusunda ezber bozuldu
Maraş konusuna da değinen Tatar, hükümetin Maraş konusundaki açılımıyla ezber bozduğunu söyledi.
Maraş’ın Gazimağusa’nın bir uzantısı olduğunu, KKTC sınırları içerisinde yer aldığını ve GKK tarafından korunmakta olduğunu kaydeden Tatar, “Eskiden alınmış birtakım Birleşmiş Milletler kararları olabilir ama uluslararası hukuk temelinde ve 45 yılda sonra bir anlaşma umudu olmadığı açısından bakıldığında, Maraş’ın kapalı kalmasında hiçbir hayır yoktur” şeklinde konuştu.

En iddialı mülk sahibi Vakıflar İdaresi’dir
Maraş’ta mülk sahipleri olduğunu ve en iddialı mülk sahibinin Vakıflar İdaresi olduğunu dile getiren Tatar, şöyle devam etti:
“Bütün belgeler, bütün arşivler hepsi taranmıştır. Hem buradaki, hem de Türkiye’deki arşivler 1571 yılına kadar taranmıştır. Bunlar bize sunulmuştur. Çok iddialı haklar söz konusu. Bütün bunlar belgelendi. Bu saatten sonra bizim düşüncemiz buranın bizim yönetimimizde açılmasıdır. Vakıflar İdaresi de dahil olmak üzere, eski hak sahiplerinin Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmaları, uluslararası hukuk temelinde hak arayışına girmesi, mülklerin iade edilmesi ve oranın kazandırılması gerekir.”
Rum tarafının kendilerine hiç sormadan ve hiç hak tanımadan bütün şirketler ve ülkelerle tek taraflı anlaşmalar yaptığını kaydeden Tatar, kendilerinin buna seyirci kalma durumunda olmadıklarını söyledi. Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile istişare yaparak gerekli adımların atılabileceğini vurguladı.

Gül: Sismik arama ve sondaj çalışmalarına devam edilecek
Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, özellikle adli işbirliği konusunda diyalog ve işbirliğini daha geliştirmek amacıyla KKTC’de temaslar yapılacağını söyledi.
Özellikle Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları korumakta olduklarını dile getiren Gül, bunun egemenlik haklarından kaynaklandığını belirtti. Fatih, Yavuz, Barbaros Hayrettin ve Oruç Reis ile birlikte sismik arama ve sondaj çalışmalarının devam edeceğini vurgulayan Gül, “Bu egemen bir devletin hakkıdır. Uluslararası hukuktan kaynaklanan bir hakkıdır. Bu konudaki çalışmalar elbette sürecektir” dedi.

Maraş konusundaki kararı destekliyoruz
Maraş konusunda KKTC hükümetinin almış olduğu kararın çok yerinde olduğunu ve kendilerinin de bu kararı desteklediğini dile getiren Gül, Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu ve bu konuda her türlü uluslararası hakların korunmasına yönelik ve Kıbrıs Türk halkının lehine olan her türlü girişimin de yanında olduklarını kaydetti.
Uluslararası hukukun tüm imkânlarının sağlanması ve bundan istifade edilmesinin elbette Kıbrıs Türk halkının en doğal hakkı olduğunu söyleyen Gül, Türkiye olarak desteklerinin süreceklerini vurguladı. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner472

banner460