banner564

‘Patlama’ uyarısı

Tabipler Birliği’nin tahminlerine göre; KKTC’de 506 kişi AIDS virüsü taşıyor

‘Patlama’ uyarısı
banner598
 Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Sonuç Büyük, Kuzey Kıbrıs’ta 506 kişinin AİDS virüsü taşıdığına ilişkin tahminlerden söz ederek, bu konuda ‘patlama olabileceği’ uyarısında bulundu ve tüm ilgilileri göreve çağırdı.
   Üçüncü dünya ülkelerinden gelen her öğrenciden tüberküloz açısından akciğer filmi, Hepatit B, Hepatit C ve HIV testi istenmesini öneren Dr. Büyük “Aksi taktirde yakın gelecekte bu hastalıklarda patlamalar yaşanabilir”dedi.
     Sağlık ve Eğitim bakanlıkları ile üniversiteleri ve YÖDAK’ı göreve çağıran Tabipler Birliği, hem öğrencilerin tümünün sigortalanıp ihtiyaç anında en iyi ve her türlü sağlık hizmetini almalarının sağlanması, hem de ülkenin toplum sağlığını tehdit edici bir hastalık taşıyıp taşımadıkları yönünden bir taramadan geçmeleri gerektiğini kaydetti.
   Ülkede HIV virüsü taşıyan 506 kişi olabileceğinin tahmin edildiğini bildiren Tabipler Birliği, sağlığın herkesin hakkı olduğunu, bunun için de hijyenik koşulların, gıda güvenliğinin ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması gerektiğini belirtti.
    Birlik, bu yılki teması “Sağlık Benim Hakkım” olarak belirlenen 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nün en önemli amacının farkındalığı artırmak, enfekte olanların sağlık merkezlerine başvurmalarını cesaretlendirmek ve tedavi etmek olduğunu hatırlattı.

KKTC vatandaşı 55 AIDS vakası
Dünya liderlerinin HIV enfeksiyonunu azaltarak 2030 yılında tamamen ortadan kaldırmayı öngördüklerini kaydeden Büyük, KKTC’de şu anda 55 KKTC vatandaşının AIDS virüsüyle enfekte olduğunu açıkladı.
Büyük, sağlık servislerine HIV enfeksiyonu ile başvuran üçüncü dünya ülkelerinden gelen yabancı uyruklu öğrencilerde artış gözlendiğini ifade ederek, şu bilgilere yer verdi:

“506 AIDS virüsü taşıyan olabilir”
“Ülkemizde şu anda 2016-2017 öğretim yılı baz alındığında 7 bin Nijeryalı, 1800 Zimbabweli, 1900 İranlı, 1800 Suriyeli, 1700 Ürdünlü, 1100 Libyalı, 1100 Iraklı, 950 Filistinli, 600 Mısırlı, 475 Kazakistanlı ve 52.135 Türkiyeli olmak üzere toplamda 70 bin 560 öğrenci eğitim ve öğretim görüyor. UNAIDS istatistiklerine göre, Nijerya’da HIV / AIDS oranı yüzde 3.1, Zimbabwe’de yüzde 14.7, İran’da yüzde 0.1, Libya’da yüzde 0.13, Mısır’da yüzde 0.1, Kazakistan’da yüzde 0.2, Türkiye’de yüzde 0.04. Suriye, Ürdün, Irak ve Filistin’de ise HIV / AIDS oranına ilişkin istatistiksel veri henüz oluşturulmadı. Buna göre hesaplandığında ülkemizde 506 AIDS virüsü taşıyan insan olabileceği tahmin edilmektedir.” 

Kaç KKTC vatandaşının hepatit hastası olduğu net değil
Her yıl 880 bin kişi hepatit B’nin 339 bin kişinin ise hepatit C’nin neden olduğu siroz ve karaciğer kanserinden hayatını kaybettiğini dile getiren Büyük, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinden alınan bilgilere göre, ülkede KKTC vatandaşı kaç kişinin hepatit B ve hepatit C hastası olduğunun henüz net olarak belli olmadığını bildirdi.
    Büyük, ülkedeki öğrenci sayılarına bakıldığında tahmini olarak bu öğrencilerin 3 bin 199’unun hepatit B, 762 sinde hepatit C hastası olduğunun öngörülebildiğini belirtti.

Veremdeki rakamlar
Dünya Sağlık Örgütü sınıflamasına göre KKTC’nin akciğer veremi açısından çok düşük risk sınıfı ülkeler arasında olduğunu ifade eden Büyük, “Hastalığın yıllık verilerini incelediğimizde son 35 yılda görülme sıklığı giderek azalmaktadır” dedi.
Büyük, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi’nden alınan bilgiye göre, 1982– 1990 yılları arasında yıllık ortalama 47.5 vaka, 1991- 2000 yılları arasında yıllık ortalama 52 vaka, 2001- 2010 yılları arasında yıllık ortalama 35 vaka, 2011-2015 yılları arasında yıllık ortalama 33 vakaya rastlandığını 2016 yılında ise 20 vaka saptandığını açıkladı.
“Özellikle son iki yılda dikkat çeken olayın aktif verem vakalarının çoğunun üçüncü dünya ülkelerinden ülkemize gelen üniversite öğrencilerinin olmasıdır” diyen Büyük, bu konudaki önerilerinin, bu öğrencilerin kendi ülkelerinde akciğer filmi çektirip temiz raporu aldıktan sonra ülkeye gelmeleri olduğunu söyledi.
Büyük, Verem Savaş Dispanserinin her yıl rutin olarak, ilkokul birinci ve beşinci sınıf öğrencilerini PPD testi ile taradığını, testi pozitif çıkan öğrencilere 6 ay koruma tedavisi başlandığını ayrıca asker celplerinin de PPD testi ile tarandığını hatırlattı.

İlgilileri göreve çağırdı

   Bu nedenle Sağlık ve Eğitim Bakanlığını, Üniversitelerimizi ve YÖDAK’ı göreve çağırıyoruz. Halkımıza hepatit B, hepatit C ve HIV enfeksiyonunun kan ürünlerinin verilmesi, cinsel ilişki, erkeler arasında eşcinsel ilişki, sağlıksız ortamlardaki diş tedavileri, ortak enjektör kullanımı ve dövme gibi enfekte kan ürünlerinin vücuda girmesiyle bulaştığını hatırlatırız. Riskli hastalara ve özellikle riskli ortamlarda çalışan sağlık elemanlarının hepatit B aşısı ile aşılanmalarını tavsiye eder, halkımıza sağlıklı günler dileriz.”

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2017, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473