banner564
banner556

Rumları kızdırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Marie Harf, Kıbrıs ile Ukrayna meselesi arasında çok fark olduğunu söyledi

Rumları kızdırdı
   ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Marie Harf, Washington’da Yabancı Basın Merkezi’nde düzenlediği Amerikan dış politikası konulu basın toplantısında bir Rum gazetecinin ilginç sorusuyla karşılaştı.
    Amerikalı yetkililerin Rusya’nın, Ukrayna’dan çıkmasını isterken,i Türkiye’nin, Kıbrıs’tan çıkması konusunda herhangi birşey yapmadığını söyleyen Rum gazeteci, “iki mesele arasında ne fark var” diye sordu. Simerini gazetesinin haberine göre; Harf  “iki mesele arasında çok fark var” diyerek, bunları konuşmaktan mutlu olacağını kaydetti ve şöyle devam etti:

“Tarafları teşvik ediyoruz”

   “Rus askerlerinin varlığı ile Ukrayna’da olanların aksine Kıbrıs sorunu, Türkiye’nin AB ve BM üyesi bir devleti istila ve işgal sorunu değil, toplumlar arası anlaşmazlıktır. Kıbrıs meselesinde BM himayesinde devam etmekte olan prosedürü destekliyoruz. 
   Her iki tarafı da, Ada’yı iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirecek bir çözüm yönünde gerçek ve özlü ilerleme kaydetmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Biz ABD olarak elimizden gelen her şekilde yardımcı olmak niyetindeyiz.”

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2014, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472