banner564
banner556

Şartlar değişmedi

Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, Navtex’in yenilenmemesi ve Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin çekilmesi durumunda masaya döneceklerini tekrarladı

Şartlar değişmedi
   Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Türkiye’nin yeniden NAVTEX yayımlamaması ve Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin geri dönmesi durumunda müzakerelere döneceklerini söyledi. 
   Müzakerelerin askıya alınmasına neden olan tarafın kendileri olmadığını savunan Kasulidis, masaya dönebilmek için, Türk tarafının müzakerelerde karışıklığa yol açan faaliyetlerini sonlandırması gerektiğini iddia etti. 
   Kasulidis, Türkiye’nin yeni bir NAVTEX yayımlanmayacağının nasıl garanti altına alınacağı şeklindeki bir soru üzerine, “Türkler de, Kıbrıslı Rumların yarın veya öbür gün müzakere masasından kalkmayacağı nasıl garanti altına alınacak şeklinde soruyor. Müzakere masasından ayrılmamamız için NAVTEX ve Barbaros’u getirmeyin” şeklinde konuştu.
   Güney Kıbrıs’ın, sözde MEB içerisindeki araştırmalarının sınırlandırılması konusunda herhangi bir baskı olup olmadığı sorusu üzerine Kasulidis, herhangi bir baskının bulunmadığını, Güney Kıbrıs’ın enerji planlamalarının kesintisiz şekilde devam edeceğini belirtti. 
   Kasulidis bir başka soru üzerine, dış siyasetin Rusya’ya karşı olmadığını, bununla birlikte Güney Kıbrıs’ın tutumunu, AB’nin tutumundan ayırmasının söz konusu olmadığını da söyledi. 
    Focus şirketinin, 2008 yılında, siyasi partileri finanse ettiği yönünde son günlerde basında çıkanlarla ilgili olarak ise Kasulidis, kendisinin, seçim döneminde, Focus veya başka bir şirket tarafından finanse edilmediğini ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473