banner564
banner556

Satıcıya 5 yıl hapis

Uyuşturucu suçundan yargılanan dört sanık arasında en fazla ceza Nadir Hassan Nagah Marzouk’a verildi

Satıcıya 5 yıl hapis

 Suna ERDEN

Lefkoşa’da 14 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda yakalanan sanıklar Mohammad Salem Mahmoud Alshigagi, Nawfak Athnab Ahmed Amaawy, Nadir Hassan Nagah Marzouk ve Sami Badereldin Elza Alnor hakkındaki karar dün açıklandı. Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklar farklı süreler ile hapis cezasına çarptırıldı.Mahkeme, uyuşturucu satıcısı olduğuna kanaat getirdiği Marzouk’u 5 yıl hapse mahkum ederken, ondan belirli miktarlarda uyuşturucu satın alan diğer 3 sanığa ise 12 ay ile 45 gün arasında değişen hapis cezaları verdi. Ağır ceza heyeti, uyuşturucu suçlarının yaygınlaştığına ve son 10 yıl içinde 9 kez mahkeme gündeminde birinci sırada yer aldığına vurgu yaptı. 

Dört sanık farklı cezalar aldı
Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliği ile vermiş olduğu kararı Yargıç Sağer açıkladı. Yargıç Temay Sağer, son 10 yıl içinde uyuşturucu suçunun 9 kez mahkeme gündeminde birinci sırada yer aldığını belirtti. Sağer, uyuşturucu suçlarının Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaların yarısını oluşturduğunu, uyuşturucu suçlarının ciddi, yaygın ve toplumda endişe yarattığını ifade etti. Yargıç Sağer, ciddi miktarlarda uyuşturucu tasarruf eden sanık Marzouk’un uyuşturucu satışı yapıp, maddi kazanç elde etmesini aleyhinde ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini söyledi. 
Yargıç Temay Sağer, 3 gram hintkeneviri alıp tasarruf eden Mohammad Salem Mahmoud Alshigagi 6 ay, 5 gram hintkeneviri alıp, tasarruf eden Nawfak Athnab Ahmed Amaawy 12 ay, ‘56 gram hintkeneviri alma ve tasarruf, 20 gram sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde alma, verme ve tasarruf, 1 gram uyuşturucu madde ithal ve tasarruf’ suçunu işleyen Nadir Hassan Nagah Marzouk’a 5 yıl ve 1 gram uyuşturucu alan Sami Badereldin Elza Alnor’a ise 45 gün hapis cezası vermeyi uygun bulduklarını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473