Savaşa gider gibi

Yaklaşık 40 üniversite öğrencisinin karıştığı kavga sonrasında 20 kişi tutuklandı

Savaşa gider gibi
banner432
Çiğdem AYDIN
Kuzey Kıbrıs’a eğitim için gelen öğrencilerin, üniversite kampüsü içerisinde bayrak nedeniyle başlayan tartışmaları kavgaya dönüştü. Polisin mahkemeye aktardığı bilgiye göre kavga, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) kampüsünde, PKK sempatizanı ve Kürt kökenli olduğu iddia edilen öğrenci grubu ile Ülkücü öğrencilerin, sosyal medyada paylaşılan Kürdistan bayrağı yüzünden çıktı. Olay nedeniyle gözaltına alınan 20 kişi dün tutukluluk talebiyle iki ayrı gurup olarak Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldı. Zanlıların yapılan soruşturmada suçlarını kabul etmediği öğrenildi.

Sosyal medyada Kürdistan bayrağı paylaştı…
Duruşmada zanlılar hakkındaki iddiaları aktaran polis, Girne’de bir üniversite içerisinde önceki gün saat 14.00 sıralarında sosyal medyada Kürdistan bayrağını paylaştığı gerekçesi ile Hadi Türkmenoğlu’nu, yine aynı üniversitede okuyan Onur Albayrak yanına aldığı arkadaşları ile birlikte ciddi şekilde darp ettiğini söyledi. 

Kampüste kanunsuz olarak toplandılar…
Polis, kavganın yaşandığı günün akşamında, saat 17.00 sıralarında Kürt ve Ülkücü öğrencilerin kanunsuz olarak üniversite içerisinde toplandığını kaydetti. Polis, Doğu kökenli oldukları tespit edilen, Murat Işık, Mustafa Hakkı Durmaz, Mustafa Yalgettkin, Mahmut Arsu, Serdar Birgin, Ferit Tokak, Hüseyin Tokay, Ahret Tokay ve Özgür Zeyrek’in bir taraf olduğunu belirtti.

Aranan kişiler var…
Polis, ülkücü oldukları tespit edilen Mustafa Kaymak, Emrah Sarıçiçek, Mert Samet Karagüzel, Mustafa Can Demir, Burak Yılmaz, Mehmet Bozkuş, Doğan Yakup Aygün, Saleh Rabia ve Mohammad Alkouz’un bir taraf olup iki grubun birbirilerine girdiklerini ifade etti. Elleri ve ayakları ile birbirlerini ciddi şekilde yaralayan zanlıların kısa sürede tespit edilerek tutuklandıklarını belirten polis, kavgaya 40’a yakın kişinin karıştığını ve aranan kişilerin olduğunu belirtti. 

Serbest kalırlarsa olaylar büyür…
Polis, zanlar hakkında soruşturmanın devam ettiğini belirterek, aranan kişilerin olduğunu söyledi. Polis, zanlıların serbest bırakılması durumunda olayların büyüyebileceğine dikkati çekerek 2’şer gün daha poliste tutuklu kalmaları talebinde bulundu.
Yargıç Gökhan Asafoğulları, polisin kavga ile ilgili soruşturmasının devam ettiğini, kavgaya karışan birçok kişinin henüz bulunamadığını belirterek, tüm zanlıların 2’şer gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 09:47
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460