Tangoyu bırakalım

Ban ki Moon ile görüşen Akıncı, “Bütün taraflar birleşip halay çekelim” dedi

Tangoyu bırakalım
banner432
Fezile Atüf Öksüz (TAK) 
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında basına kısa bir açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Akıncı, müzakerelerin “tango değil de halay şeklinde yürütülmesi gerektiği” yönündeki görüşlerini Ban ile de paylaştığını belirterek, şöyle devam etti:
“Taraflar bir birini suçlamak istediğinde, tango için iki kişiye gerek olduğu yönünde bir metafor kullanılır. Ben ise olaya farklı yaklaşıyorum. Bizim, herkesin birlikte dans ettiği halaya ihtiyacımız olduğunu söylüyorum. Geldiğimiz noktada bizim bütün tarafların katkısına ihtiyacımız var. Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin yansıra sivil toplum örgütleri ve BM, AB, garantör devletler gibi uluslararası faktörlerin katkısına ihtiyacımız var. Bunun için bir araya gelip, uyum içinde, el ele vererek sürece katkı koyması lazım.”

“Pozitif atmosfer devam ediyor…”
Cumhurbaşkanı Akıncı, cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından adada ortaya çıkan pozitif atmosferi bu binada da yaşadığını söyledi. Akıncı, Ban ile sürecin bundan sonra nasıl devam edebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, BM Genel Sekreteri’nin onlardan ve danışmanı Eide’den duyduklarından çok memnun kaldığını söyledi.

“Olumlu hava çözüme yardım edecek”
Bundan sonra daha verimli müzakere ve daha verimli güven artırıcı önlemler üzerinde çalışarak adadaki herkesin hayat kolaylaştırmaya çalışacaklarını kaydeden Akıncı, mevcut hava ve Kıbrıs Türk halkının kalıcı ve yaşayabilir çözüm arzusuyla karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme, değil yıllar, aylar içinde ulaşılabileceğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bugün buradan olumlu bir havayla ayrılıyorum. Bu olumlu havanın Kıbrıs’ta önümüzdeki aylarda bir çözüme ulaşılmasına yardımcı olacağına inanıyorum” dedi.

“Ankara sürece tam destek veriyor”
Akıncı, Türkiye’nin, özellikle önümüzdeki günlerde yapılacak seçimlerin sürece etkisine ilişkin soruyu yanıtında, Ankara’ya yaptığı ziyarette gerçekleştirdiği görüşmelerde gerek Cumhurbaşkanı, gerekse Başbakan’ın adadaki olası bir uzlaşıya olumlu yaklaştığını ve olumlu sonuçlanacağını tahmin ettiği devam eden sürece tam destek verdiğini söyledi.  

 “17 Haziran’da toprak konusu görüşülmeyecek…”
Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis’in müzakerelerde ele alınacak konulara ilişkin açıklamasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Akıncı, liderlerin çeşitli konuları ve yakınlaşmaları ele aldığını, ancak tarafların toprak ve garantiler gibi belirli konuların sürecin sonuna doğru ele alınması konusunda bir ortak görüşü olduğunu söyledi. Akıncı, “17 Haziran’da toprak konusunun görüşüleceği doğru değildir” dedi.
New York’a BM Genel Sekreteri'nin davetiyle salı günü giden Cumhurbaşkanı Akıncı ve beraberindekiler, pazar sabahı yurda dönecek.
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460