banner564
banner556

‘Tek güvencemiz’

TMT Mücahitler Derneği Başkanı Bora, Türk askerinden ve anavatanın garantörlüğünden vazgeçmeyeceğini söyledi

‘Tek güvencemiz’
   TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, Kıbrıs’ta yaşanan gerçekler dikkate alınmadan yaşayabilir siyasi bir çözüme ulaşılamayacağını söyledi. Bora, “Dolayısıyla Kıbrıs Türk halkı yegane güvencesi olan Türk askerinden, Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünden ve de haklı olarak kurduğu bağımsız devletinden vazgeçemez” dedi.
   Bora, müzakere süreciyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Bora, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’de yaptığı açıklamalarda 2015 yılı içerisinde siyasi çözüme ulaşma arzusunu ortaya koyduğunu ancak sadece bir tarafın çözüm istemesi ile çözüme ulaşılamayacağını kaydetti.
   “Akıncı da elinde sihirli bir değneğin bulunmadığını ifade ederek çözümün yakın ve kolay olmadığını kabul etmiştir” diyen Bora şöyle devam etti:
   “Yıllardır Rumların hep olumsuz tutum ve davranışlarından ötürü Kıbrıs’ın gerçekleri dikkate alınmayarak çözümü engelledikleri herkesçe bilinmektedir. Sağlığında Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides ve yine Rum Yönetimi eski Dışişleri Bakanı Rolandis’in yaptıkları açıklamalarda Rum tarafının BM’nin ortaya koyduğu sayısız çözüm önerilerini reddettiklerini itiraf ettikleri hatırlardadır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2015, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473