banner556

“Toplayın pılınızı pırtınızı”

Maliye Bakanlığı önünde eylem yapan KTAMS, hükümeti sert ifadelerle eleştirdi

“Toplayın pılınızı pırtınızı”
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Başkanı Ahmet Kaptan ve sendika yetkilileri dün Maliye Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı. 
Kaptan, hayat pahalılığı dikkate alındığında açlık sınırının yüzde 13 artarak 1,492 TL, olduğunu bunun da asgari ücretli ve kamuda yeni işe başlamış bir kişinin 4 kişilik bir ailesinin geçimini sağlamasının mümkün olmayacağını söyledi. 
Yıllarca emeğin ve halkın yanında olduğunu söyleyenlerin bugün hükümetteki icraatlarının bu sonucu yarattığını öne sürdü.
Ahmet Kaptan, hükümetin icraatlarıyla değil koalisyon hükümetinin “bozuldu bozuluyor” söylemleriyle gündemde olduğunu belirterek, “Toplayın pılınızı pırtınızı da icazet aldığınız yere gidiniz” ifadelerini kullandı. 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplamasının tamamen çalışanı oyalama amaçlı olduğunu iddia eden Kaptan, hükümetin danışıklı dövüş yaparak bir “hiç” ürettiğini iddia etti.

Bengihan: Açlık sınırı 1,492 TL 
Sendika Genel Sekreteri Güven Bengihan da, KKTC Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nden aldıkları raporu açıkladı.
Bengihan, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için gereken beslenme kalıbı ve bu kalıptaki maddelerin Devlet Planlama Örgütü’nce açıklanan fiyatlarının ortalamaları alınarak hazırlanan raporda, 4 kişilik bir aile için Haziran 2014 sonu itibariyle açlık sınırının 1,492 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 775 TL olduğunu kaydetti. 
“Çalışmamızda 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için yapması gerektiği minimum aylık zorunlu gıda harcaması açlık sınırını; bu verinin hane halkı tüketim harcamasına dağıtılması ile ortaya çıkan veri ise yoksulluk sınırını vermektedir” diyen Bengihan, sendikanın yaptığı çalışmaya göre sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük harcama tutarının 12.72 TL, yetişkin bir erkek için 13.42 TL, 10-18 yaş erkek çocuk için 14.07 TL, 4-6 yaş kız çocuğu için de 9.51 TL olduğunu belirtti.
Bengihan, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi ve insanca yaşayabilmesi için yapması gereken asgari harcamanın ise aylık 6 bin 775 TL olduğunu kaydetti.
KTAMS heyeti, basın açıklamalarının ardından Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın davetiyle görüşmek üzere bakanlığa girdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2014, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472