banner564
banner556

Yüzük yerine kelepçe taktı

Hacı Işık’ı, yalan beyanla 125 bin TL dolandıran 3 kişiden birisi olan Seval Ünverir, nişanlanmak için Kıbrıs’a geri dönünce yakalandı

Yüzük yerine kelepçe taktı
Yaşamını Güzelyurt’ta sürdüren ve  geçimini üreticilikten sağlayan  Hacı Işık isimli işadamını kandırıp 125  bin TL parasını alan üç şahıstan sonuncusu da yakalandı. Işık’a 2011 yılında kurulan para tuzağının suç ortaklarından Hüseyin Girgin ile Mehmet Yılmaz 14 Mart 2014 tarihinde yakalanırken, aranan son suç ortağı Seval Ünverir ise önceki gün Ercan Havalimanı’ndan ülkeye giriş yaparken gözaltına alındı. Zanlı Ünverir tutuklama talebi dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. Seval Ünverir’in avukatı, müvekkilin ülkeye nişanlanmak için geldiğini ve teminata bağlanmasını talep etti. Mahkeme bu talebi kabul etmeyerek Ünverir’in tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Polis  bulguları aktardı
Polis duruşmada,  zanlının kendisini otel müdürü ve  Kolordu Komutanının kızı olarak tanıtarak Hacı Işık’ı, Hüseyin Girgin ile anlaşması yönünde ikna ettiğini, Girgin’in 180 bin Euro teminatı olduğuna söyleyerek, Işık’ın 33 bin Euro ile 50 bin TL nakit parayı Girgin’e vermesini sağladığını söyledi. Polis, zanlının 23 Temmuz tarihinde Ercan’dan ülkeye giriş yaparken tutuklandığını belirtti. Zanlı hakkında sahtekârlıkla para temini suçundan başlatılan soruşturmanın tamamlandığını anlatan polis, KKTC’de turist olarak bulunan zanlının uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

“Müvekkilim hasta”
Zanlının avukatı ise müvekkilinin hasta olduğunu, başında tümör bulunduğunu, KKTC’ye nişanlanmaya geldiğini, nakit veya kefil teminat şartlarını yerine getirebileceğini belirterek tutuksuz yargılanmasını talep etti.Yargıç, aktarılan olguları değerlendirdikten sonra zanlının sağlık durumuna ilişkin doktor raporunun mahkemeye sunulmadığını kaydetti. Yargıç, zanlının KKTC’de turist olarak bulunduğunu belirterek tutuklu yargılanmasına ve bu amaçla 20 gün süre ile cezaevine gönderilmesine karar verdi.

Olay nasıl gelişti
Güzelyurt’ta yaşayan ve üreticilik yaptığı öğrenilen Hacı Işık isimli işadamı 2011 yılında üç kişi tarafından dolandırılmıştı. Işık’ı dolandıranlardan biri olan Hüseyin Girgin, Lemar’ın müdürü olduğunu, büyük otellere sebze ve meyve sattığını, ayrıca Güney Kıbrıs’ta satış aşamasında olan 12 milyon Euro değerinde arsası olduğunu, diğer şahıs Mehmet Yılmaz ise Girgin’in Güney’de arsalarını satması için Rumca tercümanlık yaptığını iddia etmişti. Işık’a kurulan para tuzağında yer alan Seval Ünverir ise, büyük bir otelin müdürü ve Kolordu Komutanının kızı olduğunu söyleyerek, Hüseyin Girgin ile anlaşması yönünde Işık’ı ikna edip, Girgin’in 180 bin Euro teminatı olduğuna dair yalan söyleyip  Işık’ın 33 bin Euro ile 50 bin TL nakit parayı Girgin’e vermesini sağlamıştı.
Hacı Işık’ı dolandıran şahıslar parayı aldıktan sonra yurt dışına kaçmıştı. Aranan zanlılardan Girgin ile Yılmaz 14 Mart 2014 tarihinde Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklanarak mahkemeye çıkarılmıştı. Işık’ın dolandırılması olayı ile ilgili son zanlı olan Seval Ünverir ise 3 yıl sonra ülkeye giriş yaparken yakalandı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2014, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468