banner493

Tuğgeneral Er, “Vatan savunmasına daima hazır, aslan gibi birer mücahit oldular” dedi 

‘Her Türk asker doğar’

Tuğgeneral Er, “Vatan savunmasına daima hazır, aslan gibi birer mücahit oldular” dedi 
banner432

 Yılmaz YAKAR

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde silah altına alınan 42/3’üncü dönem asteğmen ve 42/1’inci dönem çavuş celbi dün ant içti.
Gülseren Kışlası 4. Piyade Alay Komutanlığında gerçekleşen ant içme töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesiyle başladı. Ant içmenin ardından celp adına  Çavuş Bilal İhsan Sevilir konuşma yapıp, Çavuş Sarper Eken şiir okudu.
Yaş kütüklerine dönem plaketlerinin çakılmasının ardından başarılı personele rütbeleri Başbakan Ersin Tatar, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına vekalet eden Tümgeneral Tevfik Algan ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er tarafından takıldı.
Rütbelerin takılmasının ardından Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er konuşma yaptı.
Yemin töreni, bando konseri, “Kumsal Katliamı 1963” adlı gösteri, Mücahitler Marşı’nın okunması, tören geçişi, hatıra fotoğrafı çekimi ve ikramla tamamlandı.
Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er, ant içme töreninde yaptığı konuşmada,  Gülseren Kışlası’na vatani görevlerini yapmak için katılan askerlerin 5 hafta gibi bir sürede askerlik ocağına uyum sağlayarak birer mücahit olduklarını, bunun da Türk insanının en önemli niteliklerinden olduğunu kaydetti.
Tuğgeneral Er, genç mücahitlerin “Her Türk asker doğar” sözünü kanıtlarcasına kısa sürede askerliğe intibak ettiklerini söyledi. Er, “Vatan savunmasına daima hazır, aslan gibi birer mücahit oldular. Bu mücahitleri yetiştiren anne ve babalar ne kadar övünse azdır” dedi.
Tuğgeneral Er ant içen mücahitlere de şu seslenişte bulundu:
“Askerlik hizmetiniz boyunca Atatürkçü düşünce sistemine bağlı, attığını vuran ve her an muharebeye hazır ve mutlaka kazanmaya azimli, üstün vazife şuuruna, yüksek disiplin, fizik ve moral gücüne, çağın gerekli kıldığı bilgi ve beceriye sahip, Kıbrıs Türkü’nün mili davasını özümsemiş, dürüst ve iyi ahlaklı askerler olmak temel düşünceniz olmalıdır.”
Çavuş Bilal İhsan Sevilir de celp adına yaptığı konuşmada, kendilerinden önce vatanın birliğini ve beraberliğini korumak için canını feda eden ecdadın kutsal emanetini devralmaktan büyük gurur ve şeref duyduklarını söyledi. 

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner472

banner460