banner564
banner556

Türkiye’ye karşı daha büyük güç

Güneyde temaslar yapan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile Hristodulidis ‘Üçlü işbirliğinin’ genişletilmesini kararlaştırdı

banner611
Türkiye’ye karşı daha büyük güç
banner598
banner616

  Güney Kıbrıs’a resmi ziyaret gerçekleştiren Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis arasında yapılan görüşmede ‘üçlü işbirliğinin’ genişletilmesi kararı alındı.

Samih Şükri, temasları çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile de görüştü.
   Politis gazetesi, Mısır Dışişleri Bakanı Şükri’nin Yunanistan’ı ziyaret etmesinin ardından Güney Kıbrıs’a gittiğini ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile Rum mevkidaşı Hristodulidis’le enerji konulu temaslarda bulunduğunu belirtti.
   Haberde, Şükri’nin temasları çerçevesinde Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır’ın mevcut iş birliğinin, bölgedeki ortakların katılımıyla daha da güçlendirilmesi ve Kasım ayında Mısır’da üçlü zirve gerçekleştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldığı da belirtildi.
   Habere göre Şükri temasları sonrasında yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’la mevcut iş birliğinin son beş yılda büyük bir dinamizm kazandığını, Mısır ve Güney Kıbrıs’ın güçlü siyasi iradesi neticesinde ise daha da güçleneceğini ifade etti.
   Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis ise açıklamasında, Mısır’la mevcut türdeki iş birliklerinin olumlu gündem ilkesine dayandığını ve bölgedeki hiçbir ülkenin aleyhine olmadığını iddia ederek hiçbir ülkenin de iş birliğine katılımın dışında tutulmadığını savundu.
    Hristodulidis, Mısır’ın sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakları lehinde izlediği istikrarlı tutuma” dikkat çekerek, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgesindeki eylemleri konusunda verdiği net destek mesajı sebebiyle de Şükri nezdinde Mısır’a teşekkürlerini dile getirdi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 4 yıl Önce

TAM ,KILIÇDAROĞLU OF CHP TC, MISIRLA İYİ İLİŞKİLER KURULSUN DERKEN !!!!!!!

SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474