banner564
banner556

Türkiye’ye karşı ‘güçlü savunma’

Rum Yönetimi ile İsrail arasında ‘Iron Dome’ hava savunma sistemi konusunda görüşmeler yapılıyor

Türkiye’ye karşı ‘güçlü savunma’

   Rum Yönetimi’nin “Iron Dome” (Demir Kubbe) isimli hava savunma sisteminin alınması konusunda, İsrail’le görüşmeler yaptığı belirtildi.

   Fileleftheros gazetesi, Mihalis İgnatiu imzalı yorumsal haberinde, Rum Yönetimi’nin “Iron Dome” isimli hava savunma sistemi alınması konusunda İsrail’le ileri düzeyde görüşmeler içerisinde olduğunu yazdı.
   Haberde, Güney Kıbrıs’ın karşısında havada ve denizde üstünlüğe sahip, bölgesel bir süper güç olan Türkiye’nin bulunduğuna işaret edilerek, bu işbirliğinin önemine vurgu yapıldı. Haberde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ABD’nin ardından NATO’da ikinci büyük askeri mekanizma olduğu kaydedildi.
   Öte yandan İsrail’in askeri pazarının, Amerika’nın protesto etmeyeceği bir çözüm olduğunu vurgulayan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in siyasi kariyerinin son iki yılını geçirdiğini ve Kıbrıs’ı güçlendirmeyi çok isteyen ama başaramayan Glafkos Klerides gibi tarihe geçebileceğini öne sürdü.

‘İris’ tatbikatı

banner571

   Simerini gazetesi ise manşetten yer verdiği bir haberinde, Rum Milli Muhafız Ordusunun (RMMO) yarın başlayıp 15 Ekim’e kadar sürecek “İris” kod adlı tatbikatının, bölgede icra edildiği iddia edilen Türk tatbikatlarına yanıt teşkil ettiğini iddia etti.
   İleri sürülen Türk meydan okumalarının denizle sınırlı olmadığını ve karaya kadar uzandığını öne süren gazete, geçen Cuma gününe kadar son 10 gündür Güzelyurt’tan Lefkoşa dışındaki bölgelere (Yeri ve Athineu-Kiracıköy) kadar tatbikatlar yapıldığını iddia etti.
Gazete “İris” tatbikatına RMMO’nun tüm kuvvetlerinin katılacağını da ekledi.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 1 yıl Önce

Arkadaş dünya covid işsizlik açlık kavimler göçlerinden yeni dünyaya cin mi abd mi hükmedecek çekişmelerinden bitmiş durumda hala cart curt

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473