banner564
banner556

Uygulama değişti

Tohum kalite kontrol, üretim, ithalat ve satışları artık yasal düzenleme ile yapılacak

Uygulama değişti

 Yasayla, bitki üretim materyalleri ve tohumların kalite kontrol, ithalat, ihracat, satış ve üretim kurallarını düzenlemek ve tarla denetimleri, hasat öncesi ve hasat sonrası denetim, tohum analiz ve numune metodolojileri vasıtasıyla çeşit listesine dayalı zorunlu sertifikasyonu sağlamak amaçlanıyor. Genel Kurul daha sonra Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik No3) Yasa Tasarısı’nı ele alıp, oybirliğiyle kabul etti.

 “Tohum ve Üretim Materyalleri Yasa Tasarısı’nın görüşülmesine Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’nin tasarıyla ilgili raporunun okunmasıyla başlandı.
İlk sözü alan YDP Milletvekili Erkan Arıklı, bunun masum bir tasarı olarak önlerine geldiğini ancak bu yasanın göründüğü gibi masum olmadığını savundu.
Geçmişte böyle bir yasa hazırlayan Türkiye’nin bugün saman ithal edecek noktaya geldiğine işaret eden Arıklı, sertifikalı tohum denen şeyin laboratuvarda genetiğiyle oynanmış tohum demek olduğunu söyleyerek, bu tohumlarla ilgili yaşanan olumsuz olayları örnek verdi.
Arıklı hangi ihtiyaçtan dolayı bu yasanın hazırlandığını merak ettiğini vurgulayarak, “En azından Türkiye’den görüş alıp, pişmanlıklarını öğrenseydiniz” dedi.

Angolemli:Acele edilmemeliydi
TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, ülkenin daha büyük sorunları olduğunu belirterek,  yapılaşmayla ilgili önlem beklediğini söyledi.
Hal yasasıyla ilgili yıllardır adım atılmamasını eleştiren Angolemli, bir dizi AB ülkesinin bu yasayı kabul etmemesinin sebeplerinin niye araştırılmadığını kaydetti.

Şahali: Güven gelecek 
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, önceden dile getirilen sakıncaların değerlendirildiğine işaret ederek, sertifikanın sadece hibrit tohum değil, geleneksel tohuma de verilebileceğini dile getirdi.
Şahali, kuraklık koşullarına rağmen arpa tohumunun sertifikasız ithal edilmesiyle ilgili Meclis Genel Kurulu’nda geçmişte bir dizi tartışma yaşandığını ve bu tasarının eldeki tohumları  güvence altına almayı amaçladığını anlattı.
Yerli tohumlarla ilgili tescil sürecinin devam ettiğini ve ıslah edilen tohumların topluma sunulacak hale getirileceğini ifade eden Şahali, bu yasayla herkesin hakkının verildiği ve vaad edilen verimin elde edilebileceği bir dönemin amaçlandığını kaydetti.
Tohum kalite kontrol, üretim, ithalat ve satışları artık yasal düzenleme ile yapılacak 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455