banner564
banner556

Veriler umut verici

Atun, Türkiye ve KKTC'nin Akdeniz'de yürüttüğü petrol ve doğalgaz aramalarının kararlılıkla sürdüğünü söyledi

banner611
Veriler umut verici
banner598
banner616
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynak aramalarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Atun, Türkiye ve KKTC'nin Akdeniz'de yürüttüğü petrol ve doğalgaz aramalarının kararlılıkla devam ettiğini söyledi.
Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarında sismik araştırmalarını tamamladığını belirten Atun, verilerin analizi sürecine başlandığını ve Güzelyurt bölgesinin de taranmasına geçildiğini aktardı.
Atun, Shell'in İsrail açıklarında ve Afrodit yatağındaki doğalgaz kaynaklarını Mısır'ın LNG tesisleri üzerinden alma planlarının ekonomik olmadığını aktararak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Barbaros Hayrettin Paşa gemisine yaptıkları son ziyarette, hem Türkiye Cumhuriyeti hem KKTC'nin kaynakların aranmasındaki kararlılığına vurgu yaptıklarını hatırlattı.
Atun, 2011 yılında Türkiye Petrolleri AŞ'ye (TP) araştırma, sondaj yapma ve doğal kaynağın ticaretini değerlendirme yetkisi verilmesinin ardından, bu süreçte net bir irade ortaya konulduğuna işaret etti.

"Mısır planı ekonomik değil"
Mısır üzerinden çözüm bulmaya çalışma planının ekonomik alternatif olmadığını ve ancak bu ülkenin iç tüketimine yetecek miktarda hidrokarbon üretebilmesinden dolayı verimli sonuçlanmayacağını anlatan Atun, "Bu gazın haricinde Mısır üzerinden çok elle tutulur, kayda değer bir ticaret yok. Bunu ancak Ceyhan üzerinden nakledebilirseniz, Avrupa Birliği'nin (AB) kabul edebileceği maliyet koşullarında bir gaz temin edebilirsiniz. Yoksa bunu Mısır'a nakletmek, oradan AB'ye nakletmeye çalışmanın mali boyutları, AB'nin şu anki fiyatlarda kabul edebileceği düzeyin üzerinde diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2017, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473