banner564
banner556

Ya devam ya tamam

UBP üçlü koalisyon için son tekliflerini sundu, DP kararını yarın toplanacak parti meclisinin ardından açıklayacak

Ya devam  ya tamam
Doğuş Özokutan ÇİFTÇİOĞLU
Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Demokrat Parti (DP) arasında devam eden koalisyon görüşmesi dün tamamlandı.
DP Genel Merkezinde yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından basına yapılan açıklamada, DP Parti Meclisi’nin görüşmeleri yarın ele alacağı; buradan çıkan sonuca göre UBP’nin koalisyon görüşmelerini ilerletme ya da görevi iade etme kararı alacağı açıklandı.
DP Genel Sekreteri Afet Özcafer toplantının ardından yaptığı açıklamada, 7 Ocak seçimlerinde halkın DP’ye 3 milletvekiliyle muhalefette kalma görevi verdiğini anlattı.
DP’nin muhalefette kalmaya hazır iken, mevcut durumda kilit parti noktasına geldiğini anlatan Özcafer, ülkenin hükümetsiz kalmaması gerektiğini vurgulayarak bu nedenle dörtlü ve üçlü koalisyon görüşmelerini yürütmek durumunda olduklarını dile getirdi.
UBP heyetiyle dün yaptıkları görüşmenin ardından yarın yapılan tüm görüşmelerin DP Parti Meclisi’nde ele alınacağını anlatan Özcafer, haftaya durumun netleşmesini dilediğini kaydetti.

Oğuz: DP’nin kararını bekleyeceğiz
UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz da sandıktan birinci çıkan parti olarak kendilerine hükümet kurma görevi verildiğini ve bu bağlamda partilerle görüşmeler yaptıklarını anlattı.
Görüşmeden çıkan sonucun Pazartesi günü DP Parti Meclisi’nde değerlendirileceğini dile getiren Oğuz şöyle devam etti:
“Biz Pazartesi günü DP Parti Meclisi’nden çıkacak duruma göre YDP ile görüşmelere devam edeceğiz ya da sonlandıracağız. Biz UBP olarak ülkenin acilen bir hükümete ihtiyacı olduğunda hemfikiriz. Bununla ilgili üzerimize düşeni yapacağımızı söyledik. Bazı konularda ısrarcı değiliz ancak sandığın bize yüklediği bir mükellefiyet var. Sandık UBP’ye hükümette ol görevi vermiştir. Bu çerçevede görüşmelerimizi devam ettirdik. Dörtlü görüşmeler olmasına rağmen üçlü görüşmeye gitmemizin sebebi Cumhurbaşkanımızın bize bu görevi vermesiydi. Bunun üzerine üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Ancak bunu yaparken de ülke hükümetsiz kalmasın diye Pazartesi’ni bekleyeceğiz. Pazartesi günü DP Parti Meclisi’nden çıkan sonuca göre de ya görevin iadesi olacak ya da görüşmelerin devamı olacak."

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2018, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465