Yatırım daveti yapıldı

Sanayi Odası’nın Almanya’daki görüşmelerinde, gelecekte yapılacak birçok projenin temellerinin atıldığı bildirildi

Yatırım daveti yapıldı
Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın (KTSO), Ali Çıralı başkanlığındaki heyeti, 6-10 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın Braunschweig, Leipzig ve Berlin şehirlerinde istişare ziyaretlerinde bulundu.
Oda, verimli geçen görüşmelerde, gelecekte yapılacak birçok projenin temellerinin atıldığını bildirdi.
Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı’ya, Genel Sekreter Yardımcısı Leyla Mahrum ve Kalibrasyon Laboratuvarı sorumlusu Doğukan Dalgalan eşlik etti. Ziyaretler sırasında heyete Almanya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Nikolaivon Schoepff ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Berlin Temsilcisi Kemal Gökeri de eşlik etti.
Sanayi Odası heyeti ilk olarak Braunschweig kentinde bulunan dünyanın en önde gelen ve en eski metroloji kuruluşlarından biri olarak kabul edilen Physikalisch-TechnischeBundesanstalt (PTB)’yi ziyaret etti.
Burada Enstitü Başkanlık Kurulu Üyesi Dr. John Stenger ve İşbirliği Departmanı Müdürü Dr. MarionStoldt ile görüşen heyet, görüşmede Sanayi Odası tarafından kurulmakta olan ve Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olma özelliğini taşıyacak kalibrasyon laboratuarı hakkında bilgi verdi, ayrıca PTB ve çalışmaları hakkında bilgi aldı.
KTSO, Kalibrasyon Laboratuvarı’nın hizmet vereceği boyut, basınç ve terazi alanlarındaki PTB laboratuarlarını ziyaret eden heyet, laboratuar hizmetlerinin geliştirilebilmesi için bilgiler edindi. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’ta kalite altyapısının geliştirilebilmesi için ne gibi ortak çalışmalar yapılabileceği de görüşüldü.
KTSO, Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmak için “oldukça hevesli” olan Alman Oda yönetiminin, ülkeyi daha yakından tanımak ve somut projeler oluşturabilmek amacıyla Leipzig’e ticaret heyetleri düzenlenmesini talep ettiğini kaydetti.
Ayrıca Federal Almanya’nın birleşmesinden önce Doğu Almanya’da kalan Leipzig şehrinde, birleşmenin ardından yaşanan tecrübe hakkında bilgi alındı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 09:50

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER