Başpiskopos mesafeli davranıyor

Din İşleri Başkanı Atalay ile Rum Başpiskoposu Hrisostomos’u temsilen Piskopos Porfyrios, Cenevre’de İnsan Hakları Konseyi’ne hitaben konuşma yapacak

 Başpiskopos mesafeli davranıyor

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay ile Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos’u temsilen Piskopos Porfyrios, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin 31. oturumunda konuşma yapmak için Cenevre’ye gidiyor.

İsveç’in Lefkoşa Büyükelçiliği’nin himayelerinde yürütülen Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi'nden yapılan açıklamada, İsviçre’nin Cenevre kentinde 9-11 Mart tarihleri arasında yer alacak olan oturuma Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay ve Rum Ortodoks Kilisesi adına Başpiskopos Hrisostomos’u temsilen Piskopos Porfyrios’un katılacağı kaydedildi.
Dini temsilciler, 11 Mart’ta İnsan Hakları Konseyi ve Dini veya İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü'ne hitaben, “Dinler Arası İletişim, Dini Özgürlük ve Barış Sürecine Katkı” başlıklı etkinlikte konuşma yapacak. İsveç’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ve konuyla ilgili Cenevre’deki bazı örgütlerin ev sahipliğinde yer alacak olan etkinlik, Kıbrıs’ta çözüm sürecine yardımcı olmayı amaçlayan Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol inisiyatifi tarafından düzenleniyor.
Dini liderlerin, Birleşmiş Milletler binasında yer alacak ve "Dini veya İnanç Özgürlüğü Özel Raportör Mandasının 30’uncu Yıldönümü" vesilesiyle düzenlenecek kutlamalara da katılacağı kaydedildi.
Açıklamada, Talip Atalay ile Hrisostomos’un, geçen 50 yıl içerisinde Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol inisiyatifinin katkılarıyla Kıbrıslı Türk Müslüman ve Kıbrıslı Rum Ortodokslar arasında işlevsel bir ilişki kurmayı başaran ilk iki dini lider olduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2016, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465