‘Meritta Carettaları Koruma ve Rehabilite Etme Merkezi’ 10’uncu kaplumbağayı denize indirdi

‘Gülcan’ın mutlu anı

‘Meritta Carettaları Koruma ve Rehabilite Etme Merkezi’ 10’uncu kaplumbağayı denize indirdi

 Merit Crystal Cove Hotel bünyesinde bulunan ‘Meritta Carettaları Koruma ve Rehabilite Etme Merkezi’ yaralı bir Carettanın daha tedavi edilerek Akdeniz’e dönmesini sağladı. ‘Gülcan’;  Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı Besim Tibuk, Merit Hoteller Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş, Merit Crystal ve Royal yöneticilerinin ve misafirlerinin katıldığı bir törenle denize bırakıldı.

   Tören’de Merit Crystal Cove bünyesinde açılmış olan  ‘Meritta Carettaları Koruma ve Rehabilite Etme Merkezi’ ile ilgili bilgiler veren Meritta Proje Müdürü Silem Kara “Deniz kaplumbağaları, deniz ve kıyı ekosistemi açısından vazgeçilmez ve tamamlayıcı bir role sahiptir. Deniz temizliği ve canlı çeşitliliğinin devamlılığı için büyük katkılarda bulunmaktadırlar” diyerek şunları kaydetti:
    “Ancak geçtiğimiz yüzyıl içinde kıyılarda artarak devam eden insan faaliyetleri ve deniz kirliliğin artışı ile bu güzel hayvanların yaşam şansı azalmaktadır. Özellikle yumurtlama sezonu içerisinde olduğumuz şu dönemlerde kıyılardaki insan faaliyetleri onlar için büyük tehdit oluşturmaktadır. Mayıs-Ekim ayları arası deniz kaplumbağalarının kumsallarda ve kıyı bölgelerde çok daha aktif olduğu zamanlardır. Kumsallardaki özellikle sabah 8 akşam 8 saatleri arasındaki insan aktiviteleri yavrulara ve annelere zarar verebilmektedir. Bu sebeple birlikte bir yaşamın mümkün olduğunu unutmadan denizlerimiz ve kumsallarımızı daha bilinçli kullanmalıyız.
       Deniz yaşamının devamlılığını sağlayabilmek ve yaklaşık 100 milyon yıl önceden beri dünyamızda yaşam süren bu olağanüstü canlıların yaşam şansını arttırabilmek için faaliyet gösteren merkezimizde tedavi ve bakıma muhtaç deniz kaplumbağaları için gereken tüm yardımlar yapıldıktan sonra en kısa sürede doğal yaşama dönmeleri için çalışmaktayız. Tarafımıza ihbarı gelen deniz kaplumbağalarının hızlıca merkezimize alınması sağlandıktan sonra gerekli kontrol ve muayenelerinin ardından medikal tedavi ve rehabilitasyonları yapılmaktadır. Ayrıca farkındalığı arttırmak için merkezimizde haftanın her günü 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilerimize merkezimiz gezdirilmekte ve bilgilendirmeler yapılmaktadır.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER