Oyun kurallarında önemli değişiklikler

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), 2019-2020 Sezonuyla ilgili yeni kararlar aldı

Oyun kurallarında önemli değişiklikler

 2019-2020 Futbol Sezonundan geçerli olmak üzere oyun kurallarında önemli değişikliklere gidildi. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından 2019-2020 Sezonundan itibaren yürürlüğe giren değişiklikler özetle şöyle:

Oyuncular değişiklikte en yakın noktadan oyunu terk edecek
Oyundan çıkan oyuncular kendisine en yakın yerden oyundan çıkacak. Ancak oyuncuların güvenliği her şeyden önemli. Bunla ilgili bir sıkıntı varsa oyuncu orta çizgiden oyunu terk edebilir. Hakemin en yakın noktadan çıkmasını istediği oyuncu, buna itiraz edip yerine getirmezse sarı kart ile cezalandırılacak. Artık yedek kulübesindeki takım görevlileri de kart ile cezalandırılabiliyorlar. Oyun kuralları kitabında hepsi açık şekilde belirtiliyor. Takım listesine ismi yazılmış herhangi bir kişi olabilir. Oyunculardaki gibi geçerli. Hoca ısrarla rakibinin sarı kart almasını isterse o da oyuncularda olduğu gibi sarı kartla cezalandırılabilecek. Kulübedeki ihlali kimin yaptığı belirlenemezse, bundan en yetkili kişi teknik direktör sorumlu olacak. Bunun sonucunda oradaki en yetkili kişi yani teknik adam sarı ya da kırmızı kart görecek.

Hakeme çarpan toplarda hakem atışı yapılacak
Hakem atışı, eğer hakem oyuncu ceza sahasında durdurduysa hangi takımı olduğu önemli değil, top kaleciye bırakılacak. Eğer ceza sahası dışındaysa, top hangi takımın kontrolündeyse o takıma bırakılacak. En son oyuncunun temas ettiği noktadan yapılacak bu atış. Bütün diğer oyuncular hakem atışının yapıldığı noktadan 4 metre uzak olmak zorundalar. Bugüne kadar top hakeme dokunduğu zaman oyun devam ediyordu. Top hakeme çarparak gol olursa gol kararı verilmiyor. Hakem atışıyla oyunu başlatmak gerekiyor. Aynı durumda topun hakeme çarpıp umut vaadeden bir atağa dönüşürse yine öyle oluyor. Hakem atışıyla başlıyor. En son topla kim oynadıysa top o takıma bırakılıyor. Top A takımından B takımına geçerse yine hakem atışı yapılması gerekiyor. Topun hakeme çarptığı yerde hakem atışı yapılması gerekiyor.

Taç atışında 2 metre kuralı
Futbolcu taç atışı kullanırken rakibi ondan en az 2 metre uzakta olmak zorundadır.

Elle oynanan pozisyonlarda goller iptal edilecek
Elle oynama kurallarında da değişiklikler oldu. Oyun kurallarında artık bu çok net. Burada en önemlisi hücum oyuncusunun elle oynaması. Elle, kolla atılan goller artık kabul edilmiyor. Futbol dünyasında bu kabul görmüyor. Bu değişikliğin ana nedeni bu. Kazara ya bilerek diye artık bir ayrım yok. Hücum oyuncusunun eline, koluna çarparak, bilerek ya da kazara gol olması bir şey değiştirmiyor. Bu sadece elle, kolla gol atma değil. Fırsat yaratmayı da içeriyor. Elle oynamanın bilerek olması sadece sarı kart gerektiriyor. Elle oynama bilerek değilse serbest vuruş veriliyor ancak sarı kart yok.

Rakip oyuncu serbest vuruşta en az 1 metre uzakta durmak zorunda
Artık baraja rakip oyuncuların 1 metreden fazla yanaşmasına izin verilmiyor. En az 1 metre uzakta bulunmak zorundalar. Bu kurala uymazlarsa kendileri aleyhine en direkt vuruşla oyun başlayacak.

Penaltılarda kalecilerin bir ayağı çizgiye basmak zorunda
Penaltı atışlarında kalecinin bir ayağı mutlaka çizgiye basmak zorunda. Kalecilerin file ve direklerle oynamasına izin verilmeyecek.

Topun oyuna girmesi için ceza sahası dışına çıkması gerekmiyor
Kaleci aut atışı kullandıktan sonra futbolcu topla ceza sahası dışında buluşmak zorunda değil. Topun oyuna girmesi için ceza sahası dışına çıkması gerekmiyor. Hücum oyuncularının top oyuna girene kadar ceza sahası dışında olması gerekmiyor.

Oyuncular hakemin etrafını sarıp taciz ederse en az bir oyuncu sarı kart görecek
Bazen en ufak bir kararda bile oyuncular hakemin etrafını sararak taciz ediyorlar. Böyle durumlarda hakemin etrafını saran futbolculardan en az birisi sarı kart görecek. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER