banner564
banner556

Halk sokağa döküldü

Karaburun açıklarında 6,2 büyüklüğünde meydana gelen deprem, İzmir’in yanı sıra birçok batı ilinde hissedildi

Halk sokağa döküldü
Ege Denizi'nde dün saat 15.28 sıralarında şiddetli bir deprem oldu. Sarsıntının merkez üssünün İzmir'in Karaburun ilçesinin 22,98 kilometre açığında, 6,96 kilometre derinlikte olduğu bildirildi. Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü 6,3 olarak açıklarken; Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise 6,2 olarak duyurdu. Söz konusu depremin ardından en büyüğü 4,9 olan 33 artçı sarsıntı meydana geldi. Deprem; İzmir'in yanı sıra Türkiye'nin batısındaki neredeyse bütün illerde hissedildi. Sarsıntı Çanakkale, Bursa, Manisa, Eskişehir, Balıkesir, Aydın, Kırklareli, Kütahya, Yalova, Bursa, Edirne ve Tekirdağ'da paniğe yol açtı. 6,2 büyüklüğündeki deprem, İstanbul'un bazı ilçelerinde de hissedildi. Sarsıntı nedeniyle büyük panik yaşayan vatandaşlar, kendilerini sokaklara attı. Bu arada, depremin ardından telefon hatlarında kısa süreli aksamalar yaşandı.

Heyelan uyarısı
Öte yandan, Balıkesir'in Edremit ilçesinde bir metruk binanın duvarı, sarsıntı nedeniyle yıkıldı.
Yıkılan duvarın parçaları, o sırada önünden geçen bir cipin üzerine düştü. Araçta hasar oluşurken, sürücüsü büyük panik yaşadı. Yetkililer, Karaburun'da heyelan riski bulunduğu için özellikle otomobil kullananlardan seyir halindeyken dikkatli olmaları istendi.
Yunanistan'da da kendisini hissettiren sarsıntı, Midilli ve Sakız adalarındaki bazı binalarda hasara yol açtı. Depremin ardından çok sayıda AFAD ekibi, bölgeye sevk edildi. 240 adet çadır bölgeye gönderildi. Kurumdan yapılan açıklamada, "AFAD uzmanları, Karaburun’da yaşanan depremin muhtemel İstanbul depremiyle ilgisinin olmadığını, aksi yöndeki açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini bildirdiler" ifadeleri kullanıldı.

Karaburun Belediye Başkanı: Olumsuz bir durum yok
Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kendisine ulaşan olumsuz bir durum olmadığını ifade etti. Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel, de "Tüm muhtarlarımızla görüştük. Herhangi bir olumsuzluk, can veya mal kaybımız yok. Geçmiş olsun" dedi.

Kocaoğlu: Bayağı şiddetli bir deprem
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da deprem ile ilgili bilgiler verdi. Kocaoğlu, "İzmir’de bize ulaşan bir problem görünmüyor ama bayağı şiddetli bir depremdi. Belediyede çalışıyordum, arkadaşlar dışarı çıktılar. Teyakkuz halindeyiz, bir yerde bir şey olursa tüm hemşehrilerimizin yardımına koşacağız. Bekliyoruz, görevimizi yapmaya hazırız. Karaburun üs olarak görünüyor, oraya da ulaştık. Bir kayanın kayması söz konusu. Bir can veya mal kaybı görünmüyor şu anda" şeklinde konuştu. İzmir Valisi Erol Ayyıldız da yaptığı açıklamada, ilk bilgilere göre, depremde can ve mal kaybının olmadığını söyledi. Karaburun’a bağlı Tepeboz Mahallesi’nin Muhtarı Necdet Biçer ise “Herhangi bir yaralanma yok. Evlerde hasar olmadı” dedi.

Yunanistan'da da hissedildi
Ege Denizi'nde meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki deprem komşu Yunanistan'da da hissedildi. Yunanistan'daki yetkililer depremin büyüklüğünü 6,1 ile 6,4 olarak verdi. Yunan televizyonları Ege Denizi'ndeki depremin Midilli'ye yakın bir bölgede meydana geldiğini belirtiyor. Plomari kasabasında bazı binaların zarar gördüğü belirtildi. Metruk binaların yıkıldığı ifade ediliyor. Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi'nin (EMSC) internet sitesindeki açıklamada depremin merkez üssünün İzmir'in 84 km kuzeybatısı olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473