İlişkilerde önemli gelişme

Erdoğan ile Putin, bölgesel ve ekonomik konularda işbirliği mesajı verdi

İlişkilerde önemli gelişme
Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gitti.
Putin'i taşıyan uçak, dün saat 18.25'te Esenboğa Havalimanı'na indi. Putin'i, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve beraberindeki heyet karşıladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Putin'i resmi törenle karşıladı.
Karşılamanın ardından merdivenlerde, Türkiye ve Rusya bayrakları önünde el sıkışarak poz veren Erdoğan ve Putin, daha sonra baş başa ve heyetler arası  görüşmelere geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüşme sonrası açıklama yaptı. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:
Görüşmede bölgesel gelişmeleri değerlendirdik. İkili ilişkilerin güçlenmesi memnuniyet verici. Kararlılık her ki tarafta da var. İki ülke olarak konsey toplantılarıma büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki sene konsey toplantıları vesilesiyle sayın Putin'i ülkemizde ağırlayacağız tekrar.

Toprak bütünlüğünde mutabık kalındı
Irak ve Suriye dahil bölgesel konuları da mütalaa ettik. Gerek Irak'ın gerekse Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Son dönemde maalesef bölgemiz çok daha kırılgan hale geliyor. Referandumun Irak Anayasası ve uluslararası hukuk bakımından hiçbir meşruiyeti yoktur. Maalesef bölgesel yönetim, tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi kişisel, kısa vadeli çıkarlar uğruna hiç kimsenin bölgemizi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur. Gerilimi tırmandırdılar. Referandum sonrası daha vahim hataların önüne geçilmeli. Suriye'ye ilişkin güncel gelişmeleri de ele aldık. Türkiye ve Rusya olarak, Suriye ihtilafının siyasi yoldan çözümüne yönelik ortak irade ve yakın işbirliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Görüşmenin verimli geçtiğine inanıyorum.

Putin: Astana sürecine Erdoğan'ın katkısı büyük
Putin'in açıklamalarından satır başları: “Samimi ve yapıcı bir görüşmeydi. Suriye konusunda atacağımız ortak adımları değerlendirdik. Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması zor oldu ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleri ve iradesiyle önemli bir başarıya imza attık. Astana sürecine Sayın Erdoğan'ın katkısı büyük. Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması Cenevre sürecine önemli ivme kazandırdı. Irak'ta referanduma dair görüşümüz; Suriye'de krizin çözülmesi noktasında bizim dışişleri bakanlıklarımız arasında çalışmaların birleştirilmesi konusunda anlaştık.”
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER