banner564
banner556

İsrail yangına körükle gidiyor

Beştepe’de Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmede Suriye’deki son durum ele alındı, ABD’nin Kudüs kararı hakkındaki endişeler seslendirildi:

İsrail yangına  körükle gidiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Beştepe'deki baş başa görüşmesi 1 saat sürdü. Görüşme sonrasında iki lider ortak açıklama yaptı. Kudüs konusunda "İsrail yangına körükle gitmeye devam ediyor." diyen Erdoğan, "Değer sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri görmezden gelmesi mümkün değildir." diye konuştu. Rusya Devlet Başkanı Putin ise "Kudüs'ün statüsü İsrail ile Filistin arasında doğrudan temaslarla ele alınmalıdır" dedi.

Erdoğan: İsrail yangına körükle gidiyor
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu yıl içerisindeki 7. yüz yüze görüşmeleri için dün başkent Ankara'da bir araya geldi. Beştepe'de gerçekleşen görüşme sonrasında iki lider ortak basın açıklaması yaptı. Görüşme sonrası gerçekleştirilen açıklamada Erdoğan, Kudüs meselesi, Rusya ile ilişkiler ve Suriye konusuna değindi. Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: Türkiye Rusya ilişkileri her geçen gün daha da güçleniyor. Bu ziyaretler ve telefon görüşmelerimizle ortak bakış açıları geliştirmeye çalışıyoruz. Siyasi seviyedeki bu ahenk iktisadi ve beşeri ilişkilerimize de yansıyor. İkili ticaret hacmimiz 2017'nin ilk 10 ayı itibariyle yüzde 10 artış göstermiştir. Bu yıl 4,5 milyon Rus turist ağırladık. 2018'de daha da artacaktır. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması tüm dünyada büyük infial oluşturdu. Hafta sonu protestolarda İsrail askerleri 4 Filistinliyi şehit etti. İsrail yangına körükle gitmeye devam ediyor. Değer sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri görmezden gelmesi mümkün değildir. Kudüs konusunda Putin ile benzer yaklaşımlar içerisinde olduğumuzu gördüm. Suriye'deki durumu da ele aldık. Soçi'de ele aldığımız konuları değerlendirme fırsatımız oldu. Bundan sonraki adımımız Soçi'de ikinci görüşmemizi yapacağız. Ne gibi ilave adımlar atabileceğimizi görüştük. Cenevre'de yürütülen sürece önemli katkı sağlayacağız. Yakaladığımız bu ivmeyi önümüzdeki dönemde de sürdürmek istiyoruz. Türkiye ve Rusya arasındaki bu yakın ilişki bölgesel istikrar olarak da önemlidir, anlamlıdır. Ayrıca S-400 konusuna dair ilgili arkadaşlarımızı gerekli çalışmayı yapmak için bu hafta bir araya gelip bu işi neticelendirecektir.

Putin: Durum kötüye gidiyor
Rusya Devlet Başkanı Putin ise "Kudüs'ün statüsü İsrail ile Filistin arasında doğrudan temaslarla ele alınmalıdır" dedi. Putin açıklamasını şöyle sürdürdü: Ortadoğu meselesi ve Suriye meselesini de ele aldık. Ülkelerimiz sıkı işbirliği içerisindeler. Ankara ve Moskova arasındaki işbirliği başarılı şekilde devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ocak'tan Eylül'e kadar ticaret hacmimizin yüzde 36 oranında arttığını konuştuk. Bütün bunlar ortak kararlarımız sayesinde olabildi. Suriye'deki durumu ele aldık. Suriye topraklarının neredeyse tamamı teröristlerden kurtarılmış durumda. Herhangi bir direniş olursa gerekli karşılığı vereceğiz. Suriye'de siyasi çözüm konusunda Soçi'de yapılan üçlü zirvede vardığımız mutabakatın yerine getirilmesini görüştük. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi hazırlıklarını görüştük. Bu kongreye katılacak olan katılımcılar Suriye devlet yapısını ve anayasayı kabul etmesi ve BM denetiminde seçimlerin yapılmasıyla ilişkilidir. Bu yılın sonunda yapılacak Astana'yı da görüştük. Erdoğan'ın kişisel çabalarını da takdir etmek istiyorum.
Akkuyu'nun kurulmasıyla ilgili çalışmalar başlatıldı. Türk akımı da planlı bir şekilde döşenmektedir. Suriye'de siyasi çözüm konusunda 22 Kasım tarihinde Soçi görüşmesindeki adımları görüştük.
ABD'nin Kudüs kararı bölgedeki durumu daha da kötüleştirmektedir. Fiilen barış görüşmelerini baltalayabilecek bir karardır. Kudüs'ün statüsü İsrail ve Filistinliler arasında doğrudan temasla belirlenmelidir.
Sayın Erdoğan iki gün sonra İstanbul'da yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı konusunda beni bilgilendirdi. Rusya gözlemci olarak bu toplantıya katılacaktır.
Biz iyi komşuluk temelinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473