Müslüman Kardeşler açıklaması

Davutoğlu, "Uluslararası hukuk açısından sakınca taşımayan herkes Türkiye'yi ziyaret edebilir” dedi

Müslüman Kardeşler açıklaması
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Müslüman Kardeşler üyelerinin Türkiye'ye kabulüyle ilgili tartışmalara ilişkin, "Uluslararası hukuk açısından sakınca taşımayan herkes Türkiye'ye gelebilir, herkes Türkiye'yi ziyaret edebilir, herkes Türkiye'de kalabilir. Biz bu konuda herhangi bir siyasi ya da dini tercihi bir gerekçe olarak görmeyiz" dedi.
Davutoğlu, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi, soruları yanıtladı. 
Başbakan Davutoğlu, Müslüman Kardeşler üyelerinin kabulüne ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin özgür, demokratik bir hukuk devleti olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Nasıl bu niteliklere sahip ülkelere giriş ve çıkışlar, uluslararası hukuk bakımından sakıncalı olmayan herkes için serbestse ve nasıl bazı ülkelere kendi ülkesinde siyasal sorunlarla karşılaşanlar rahatlıkla girip çıkmışsa Türkiye'ye de uluslararası hukuk açısından sakınca taşımayan herkes gelebilir, herkes Türkiye'yi ziyaret edebilir, herkes Türkiye'de kalabilir. Ayrıca bir talep olursa bunlar tek tek bu ilkeler etrafında incelenir."
Türkiye'nin bu konuda bir siyasi ya da dini tercihi bir gerekçe olarak görmeyeceğini ifade eden Davutoğlu, şunları belirtti: 
"Yani şu veya bu gerekçeyle şu veya bu dine, şu veya bu etnik gruba veya mezhebe ait olmakla bu ilke değişmez. Bizim tarihimizde kendisi için özgürlük ve güvenlik alanı bulmaya çalışan birçok siyasinin, Avrupa'dan gelen, Macar siyasiler 19. yüzyılda, Polonyalıların ve birçoklarının, hatta daha meşhurları biliyorsunuz bu yüzyıl içinde de vardır. Troçki ve diğerleri dahil olmak üzere... Türkiye özgür, demokratik bir hukuk devletidir ve bu çerçevedeki kuralları da uygular. Eğer uluslararası hukuk açısından bir sakıncası varsa yine herhangi bir ideoloji ve siyasi fark gözetmeden o kurallar o çerçevede değerlendirilir. Dolayısıyla her müracaat kendi içinde değerlendirilir ve o çerçevede karar verilir."

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2014, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER