banner564
banner556

‘Operasyonlar sınırlandırılsın’

Trump’ın Erdoğan’dan, Türk- Amerikan güçleri arasında bir çatışma riskini engellemek için Türkiye’nin ihtiyatlı davranmasını istediği öğrenildi

banner611
‘Operasyonlar  sınırlandırılsın’
banner598
banner616
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada iki liderin Zeytin Dalı Harekâtıyla ilgili görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Trump'a, Afrin harekâtının ulusal güvenlik için gerçekleştirildiği bilgisini verdiği aktarıldı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, ABD Başkanı Trump'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Afrin’de tırmanan şiddetten duyduğu kaygısını ilettiği ve bunun iki ülkenin Suriye’deki ortak çıkarlarını zayıflattığını söylediği açıklandı. Trump’ın Türkiye’ye gerilimi tırmandırmama, askeri operasyonlarını sınırlı tutma, sivil kayıpları önleme çağrısı yaptığı, ayrıca Türk Amerikan güçleri arasında bir çatışma riskini engellemek için Türkiye’nin ihtiyatlı davranmasını istediği belirtildi.

Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump arasında, tüm gözlerin çevrildiği kritik görüşme dün akşam saat 20.30’da yapıldı. Trump, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla aradı. İki ülke arasında ABD’nin Suriye’de 30 bin kişilik YPG ordusu kurma kararının ardından ilk kez gerçekleşen Erdoğan-Trump görüşmesinde ağırlıklı olarak Zeytin Dalı Harekâtı ve Suriye meselesi konuşuldu. Görüşmeyle ilgili Beştepe’den yapılan açıklamada şöyle denildi: Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş teatisinin yanı sıra ikili konulara da değinilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı’nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurgulamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği için Afrin’i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade ettiği görüşmede terörle mücadelede ikili işbirliğinin önemi üzerinde durulmuştur.

Yakın teması sürdürme kararlılığı
Sayın Cumhurbaşkanımız, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine de tekrar dikkati çekmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki işbirliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etmişlerdir.”

Beyaz Saray’dan ilk açıklama: Kaygılıyız
Trump Erdoğan’a Afrin’de tırmanan şiddetten duyduğu kaygısını ileterek bunun iki ülkenin Suriye’deki ortak çıkarlarını zayıflattığını söyledi. Türkiye’ye gerilimi tırmandırmama, askeri operasyonlarını sınırlı tutma, sivil kayıpları önleme çağrısı yaptı. Türk Amerikan güçleri arasında bir çatışma riskini engellemek için Türkiye’nin ihtiyatlı davranmasını istedi. ,
İki ülkenin ve bütün tarafların DEAŞ’ı uzun vadeli bir yenilgiye uğratma hedefine odaklanması gerektiğini yineledi. Trump Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış söylemlerin yanı sıra ABD vatandaşları ve yerel personelinin uzatılan olağanüstü hal altında tutuklu olmasının neden olduğu kaygıları dile getirdi.

Aylar sonra ilk görüşme
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüşme talebinin ABD'den geldiğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump en son 24 Kasım 2017 tarihinde telefonda görüşmüştü. İki lider bu görüşmede Suriye meselesini, Soçi Zirvesi’ni ve Türkiye-ABD ilişkilerini ele almıştı. Geçtiğimiz hafta partisinin grup toplantısının ardından Trump ile Suriye konusunda görüşme olup olmayacağına yönelik soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Şu anda henüz kendisini aramayı düşünmüyorum. Çünkü daha önce bunları konuştuk, o bana dönecekti. O bana dönmediği sürece ben ona dönmem” demişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474