banner493

Ortak hareket edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, İdlib'le ilgili aynı kaygıları taşıdıklarını belirtti

Ortak hareket edilecek
banner432

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti kapsamında Rusya’ya gitti. Moskova dışındaki Jukovski kentinde düzenlenen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nın açılışına katılan Erdoğan liderliğindeki Türk heyeti, ABD'nin F-35 kararı sonrası Rusya tarafından Türkiye'ye teklif edilen Su-57 uçağını inceledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha sonra basın toplantısı gerçekleştirdi.
Ticari ve ekonomik işbirliğinin yanı sıra iki liderin gündemindeki en önemli konu İdlib oldu.
Erdoğan, ''Suriye'de yaşanan gelişmeleri ele aldık. Tacizler devam ettiği sürece bizim eli kolu bağlı durmamız mümkün değil'' derken, Putin ise ''Türkiye'nin güney sınırlarında bir güvenlik bölgesi oluşturulması, Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adımdır'' ifadesini kullandı.

Can kayıpları yaşanıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da Jukovskiy Uluslararası Havaalanı'nda gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Erdoğan, görüşmede Suriye'de yaşanan gelişmelerin ele alındığını belirterek, şunları söyledi:
“Savunma sanayiine yönelik birçok alanda neler yapabiliriz bunları ele alma fırsatını bulduk. S-400 teslimatı dahil olumlu adımlar atıyoruz. Suriye'de yaşanan gelişmeleri ele aldık. Rejimin mayıstan beri yaptığı saldırılar sükûneti bozdu. İdlib'de rejim saldırılarında mayıstan beri 500'ü aşkın masum insan hayatını kaybetti, bin 200'ün üzerinde sivil yaralandı. 
Meşru müdafaa hakkımız özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir ve gereken adımları da gereken zamanda atmak durumundayız. 
Sınırlarımıza dönük göç tehlikesi var. Suriye'nin toprak bütünlüğüne olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik. 
Gayemiz akan kanın durması, komşumuz Suriye'nin 8 yıldır özlemini çektiği huzur ortamına bir an önce kavuşmasıdır.”

Putin: Kaygılıyız
“İdlib'deki durumdan kaygılıyız” diyen Putin ise şöyle devam etti:
İdlib'deki durumdan kaygılıyız. İdlib’deki durum hakkında derin endişe duyuyoruz. Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik. Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlı kalmak önemli… Moskova ve Ankara İdlib'de çatışmasızlık bölgesindeki saldırılardan endişe duyuyor.''

Rusya'dan "Türk astronot" teklifi
Bu arada Rusya Federal Uzay Ajansı Başkanı Rogozin, Moskova ziyaretindeki Erdoğan'a "Size ortak bir teklifimiz var; Cumhuriyetinizin 100'üncü yılını yörüngeye Türk bir astronot göndererek kutlamak" teklifinde bulundu.
Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) Başkanı Dmitriy Rogozin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a uzaya Türk astronot göndermeyi teklif etti.
Rogozin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nda, kısa süreli görüşme gerçekleştirdi.
Görüşmede, uzaya Türk bir astronot göndermek istediklerini belirten Rogozin, "Size ortak bir teklifimiz var; Cumhuriyetinizin 100'üncü yılını yörüngeye Türk bir astronot göndererek kutlamak. Kozmonot Eğitim Merkezi buna hazır." ifadelerini kullandı.
Teklifi memnuniyetle karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Saygıdeğer çalışmalarınıza katılacağız. Ülkemiz adına teşekkür ediyorum, yaptığınız işler için teşekkürler." dedi.
 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner468

banner460