banner493

Girişimler sonuç verdi

Bakan Üstel, Türkiye’deki bazı illere gidişlerde uçak bileti fiyatlarının düşmeye başladığını vurguladı

Girişimler sonuç verdi
banner432

Hurşide BAYBORA
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel dün düzenlediği basın toplantısında, Bakanlık olarak yapılan çalışmaları, başlatılan girişimleri ve Türkiye Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüşmesindeki mutabakatları anlattı.
Ünal Üstel, yapılan girişimler sonucunda Türkiye’deki bazı illere gidişlerde uçak bileti fiyatlarının düşmeye başladığını vurguladı.
Türkiye’ye gidecek turistlerin, tek girişli vizeyle hem Türkiye hem de KKTC’ye girmesinin sağlanacağını söyleyen Üstel, yapılacak girişimler sonucunda 3. ülkelerden gelen turistlerden KKTC’nin de büyük bir pay alacağını düşündüklerini kaydetti. 
Ülkenin lokomotif sektörü olan turizmin uzun zamandan beri sıkıntılar içinde olduğunun bilindiğini dile getiren Üstel, ekip arkadaşlarıyla sıkıntılara çözüm bulmak ve turizmde yaşanan düşüşün önüne geçilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
Üstel, çalışmalar neticesinde elde edilen verileri sektör temsilcileriyle paylaştıklarını ifade ederek Ankara ziyaretinde Türkiye Turizm ve Kültür Bakanı Ersoy ile görüşerek yardım talep ettiklerini, bu görüşmenin ardından da ilgili bakanın KKTC’ye gelerek çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Yapılan çalışmaları paylaşmak istediğini dile getiren Üstel, eğitim ve turizmde ülkenin en büyük sorununun ulaşım olduğunu dile getirerek, bilet fiyatlarındaki pahalılığın turizm ve eğitim sektörünü etkileyen en büyük sorun olduğunu vurguladı.
Üstel, Türkiye Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne gitmeyi bile zorlaştıran bilet fiyatları, turizmde yeterli bütçe olmayışından dolayı ülkenin tanıtımının yapılamamasını ve Güney komşunun tanıtımdaki engellemelerinin ülkeye olumsuz yansımalarını konuştuklarını; manevi ve maddi iş birliği talep ettiklerini kaydetti.


“1 milyon turist hedefine ulaştık”
2011-2013 yıllarında kendisinin yine Bakan olduğu dönemlerde 1 milyon turist, 1 milyar Dolar hedefini koyduklarını hatırlatan Üstel, 2013 yılında koydukları hedefe bugün ulaşıldığını ve bugün itibariyle turist sayısının 1 milyon 150 bine ulaştığını kaydetti.
Turizmde stratejik ve kalkınma plan üzerinde çalışmalar yapmaya başladıklarını dile getiren Üstel, çalışmaları 10 yıllık süreye yayarak, gerek üniversite hocaları gerekse de ana muhalefet parti temsilcileriyle çalışmalar başlatacaklarını belirtti.
Türkiye ziyaretlerinin ardından Türkiye’deki bazı illere sefer sayılarının artırılmasının ardından Türkiye bilet fiyatlarında başlayan rekabetten dolayı fiyat düşüşü yaşandığını anlatan Üstel, hedeflerinin 2020 yılında bütün illerde THY’nin çoğaltacağı seferlerle bilet fiyatlarının düşmesi olduğunu kaydetti.

“Türkiye’den turist akışı hızlanacak”
Türkiye’deki turist profilinin değiştiğini, Avrupa ve Asya’dan turistlerin gelmeye başlandığını ve turist sayısının 45 milyonun üzerine çıktığını dile getiren Üstel, Türkiye’ye vize ile girecek turistlerin KKTC’ye de gelmelerinin önünü açmak için girişim başlattıklarını kaydetti. Türkiye’ye vizeyle girecek turistlere uygulanacak prosedürde yumuşatma istediklerini belirten Üstel, turistin tek girişli vize ile hem Türkiye hem de KKTC’ye girmesinin sağlanacağını kaydetti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ersoy Rustem
Ersoy Rustem - 2 yıl Önce

Diş doktoru turizimden ne anlar daha önce ne yaptı ki şimdi yapacak. Bu işi bir bilen yapsın bu konuda bilgisi olan.
Türkideki bazı şehirlere uçuş fiyatları düşmüş oralara uçanlar turist değilki Kıbrıs'ta çalışanlar veya kumar oynamak için gelenler. Sen Avrupa uçuşlarının fiyatını düşür eğer o kadar becerikliysen.
Fiyatlar sezon sonu olmasına rağmen düşeceğine yükseliyor buna cevabın varmı.
Siz devleti sömürmeye devam edin çünkü o koltuğu birdaha göremeycen.
Geçen seçimde sana destek veren kişiler senin yanında değiller.
Geçmiş olsun.

banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner473

banner460