Referandumdan önce kritik adım

Irak- Suriye tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerinin oyu ile kabul edildi

Referandumdan  önce kritik adım
Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Tezkereye AK Parti, CHP ve MHP olumlu oy verdi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) dün, Irak- Suriye tezkeresini görüşmek üzere toplandı. Hükümet adına konuşan Milli Savunma Bakanı Canikli, "Bu referandum bizim için hiçbir zaman kabul edilmeyecektir" dedi. MHP adına konuşan Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Bu korsan referandum iş işten geçmeden iptal edilmelidir" dedi. HDP'li Baydemir konuşmasında "AKP-MHP şer odakları ittifakları" ifadesi gerginliğe yol açtı. Ardından CHP'li Öztürk Yılmaz ile AKP'li Volkan Bozkır arasında tartışma çıktı. CHP'li Altay'dan hükümete "Askeri seçeneği düşünmeyin" çağrısı geldi. Yapılan konuşmaların ardından tezkere kabul edildi.
Irak ve Suriye tezkeresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin  Meclis Genel Kurulu olağanüstü toplandı.  Genel Kurul’da Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yer aldı.
TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın kısa konuşmasının ardından elektronik yoklamaya geçildi.

Canikli: Terörle mücadele sürecek
Hükümet adına Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli konuşma yaptı.
Canikli’nin konuşmasının satır başları şöyle:
-Türkiye uzun zamandan beri terör örgütleriyle mücadele etmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada ülkeler güçsüzleştirilmek istenmektedir. PYD/YPG terör örgütü de siyasi oluşum peşindedir.
-Müttefikimiz yoğun silah, lojistik desteğiyle bu bölgelerden Arap ve Türkmen nüfusu çıkartarak bu emeline, yani Suriye’nin kuzeyinde etnik yapı üzerine kurulu terör örgütü tarafından koordine edilecek bir siyasi oluşumu gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar.
-Türkiye bu oluşuma izin veremez. Bu yapılanmalara hiçbir şekilde müsaade edilmeyecektir. PKK terör örgütünün bir uzantısı olan YPG bu bölgedeki topraklarda işgalci bir yapılanmanın önünü açmaya çalışmaktadır. YPG’ye verilen silahlar er veya geç Türkiye’ye yöneltilecektir.
-TBMM’nin hükümetimize vermiş olduğu yetkiyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Operasyonu’yla Türkiye’nin güneyinde oluşturulmak istenen, terör örgütü kontrolündeki siyasi yapılaşmanın kalbine, çıkarılamayacak bir hançer saplanmıştır. Güvenliğimizi tehdit eden bu riskler halen aktiftir ve bu tezkere ile talep edilen yetkilere ihtiyaç vardır.
-Referandum zincirleme reaksiyonlara yol açabilecektir. Kuzey Irak’taki referandum, bölgede önü alınamaz bir yangına neden olacaktır. Bu referandumdan en büyük acıyı dost ve kardeşimiz Kürt halkı çekecektir. Yönetimin aldığı bu sorumsuz karar bölgeyi ateşe atacaktır. Bu bölgede hiçbir yerde demografik, etnik, mezhepsel ve siyasal yapıda en ufak bir değişiklik yapılmaması gerekir.


Akçay: Erbil’e ateşle oynama mesajı 
MHP adına Grup Başkanvekili Erkan Akçay konuştu.
Akçay’ın konuşmasının satır başları şöyle:
-Yaşanan gelişmeler karşısında gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan tezkerenin süresi 1 yıl daha uzatılmaktadır. Hiçbir meşru tarafı olmayan bölücü girişimler ülkemiz açısından riskler oluşturmaktadır.
-Irak’ın işgali sonrasında ülkenin parçalara ayrılma projesinin benzeri Suriye’de sahnelenmektedir. Komşumuz olan 2 ülke bölünmenin eşiğindedir. Irak neredeyse yok olmanın eşiğindedir. Irak’ın kuzeyi Barzani tarafından yönetilirken Türkmenler yok olma sürecine getirilmiştir.
-Suriye’de DEAŞ ile mücadele ettiğini söyleyen ülkeler PYD’nin palazlanmasına neden olmuştur. Türkiye’ye parasıyla silah vermeyen sözde dost ve müttefikler PYD’ye son teknoloji silahları vermektedir. Bu tezkere sadece terör örgütlerine karşı değil, onları semirten besleyen ülkelere karşı da Türk milletinin gazi Meclis’ten bir uyarısı olacaktır.
-Bu tezkere Türkiye düşmanı bütün güçlere karşı yüksek sesle bir karşı duruş olacaktır. Korsan referandum girişimine karşı kararlı bir ses çıkacaktır. Bu korsan referandum iş işten geçmeden iptal edilmelidir.

Baydemir: Daha 40 gün var 
HDP adına Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir konuştu.
HDP Sözcüsü Baydemir’in konuşmasının satır başları şöyle:
-Bizler bu parlamento çatısı altında birbirinden farklı düşünen siyasi partileriz. Bu tezkere bütün darbe hukukuna rağmen haklılığımızın ispatıdır.
-Tarih bir kez daha bizleri haklı çıkarmıştır. AKP- MHP ittifakı neredeyse 3 yıllık zaman dilimi içerisinde bu ülkeyi büyük badirelerle karşı karşıya getirmiştir.
-Bugünkü tezkere, bugün itibariyle aciliyeti yoktur. Neredeyse tezkerenin 40 günlük zamanı var, 9 gün sonra parlamento zaten rutininde toplanacaktı. Neden bugün bu tezkere hem milletin hem de TBMM’nin önüne koyuluyor?
-Bu tezkere açık ve net şekilde 40 milyon Kürt halkının düşmanlığının ilanıdır. Sizler için adil olan bir hak, Kürtler için neden gayrımeşru olsun.
-Kürdistan bölgesinde yaşayan bütün halklar. Onların iradesi neyse başımız gözümüz üzerinde kabulümüzdür. Şu anda Kürdistan Yönetimiyle Bağdat yönetimi arasında trafik devam ediyor. İster referanduma gidilsin ister ertelensin sandıktan çıkan irade kabulümüzdür.
-Sayın Başbakan, koşullar ne olursa olsun ‘insan olmak ve insan kalabilmek’, Allah aşkına gerek Ankara gerek Bağdat rejimi uygulamalarıyla insanlık mı kaldı?
-Bu tezkerenin kendisi bu ülkenin beka sorunudur. Bu ülkeyi zerre kadar düşünenler varsa onlar bu tezkereye hayır demelidir. Bütün parlamentoya çağrıda bulunuyorum, gelin bu savaş tezkeresine hayır diyelim.

“Şer İttifakı” tartışması
Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Baydemir’in “AKP-MHP şer odakları ittifakları” ifadesine itiraz etti.
Kahraman, “Töhmet altında bırakan ifadeleriniz var. Zabıtları isteyeceğim. Burada böyle konuşulamaz. Şimdi zabıtlar gelecek. Özür bekliyoruz” dedi.
Kahraman daha sonra AKP’nin sataşma olduğu gerekçesiyle AKP Grup Başkanvekili Nacı Bostancı’ya söz verdi. HDP‘li Filiz Kerestecioğlu da Meclis Başkanı’nın sözlerine tepki gösterdi. ‘Siz böyle mi Meclis yönetiyorsunuz?’ dedi. 

Yılmaz: Referandum 3 açıdan sorunlu
CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz söz aldı.
Öztürk Yılmaz’ın konuşmasının satır başları şöyle:
Bu referandum girişimi 3 açıdan sorunlu. Uluslararası hukuka ve meşruiyete uymuyor. Bu referandum girişimi Irak Anayasası’na da aykırı. 3. konu, bu referandum girişimi Bölgesel Kürt Yönetimi’nin kendi yazdığı anayasaya da aykırı.
Öncelikle Barzani güçlendi, neden? AKP’nin Irak Merkezi Hükümeti’ni öteleyen anlayışı merkezi hükümeti zayıflattı. Habur’daki ticaretten Bölgesel Kürt Yönetimi kazanç sağladı. AKP Barzani’yi siyasi olarak da güçlendirdi. Barzani’nin ayağına neden kırmızı halı serdiniz? Neden bayrağını çektiniz?
Barzani’yi ikinci olarak güçlendiren konu 2010’dan sonra IŞİD belasıyla başladı. Başika’da kurulan kamp bugün peşmergeye fayda sağlıyor. Bugün Kerkük konusu oluyor, Kerkük valisi görevden alınıyor ama kabul etmiyor. Irak Parlamentosu referandumu iptal ediyor ama kabul edilmiyor. Irak bugün uluslararası toplumun bir üyesidir. Barzani güçlendi, Türkiye ve Tahran da zayıfladı. Dış politikada bir iflas yaşandı.
Demek ki uluslararası alanda sizin sözünüzün gücü zayıflamış durumda. İran da zayıfladı. Çünkü ABD’deki yeni yönetim nükleer anlaşmayı tehdit olarak dayatmakta ve İran’ın elini kolunu bağlamakta. Dün toplandınız, ne konuştunuz? Ne yaptınız, ne karar aldınız, bilen var mı?
Daha İran ile koordine edilmemiş. Ne yapacaksınız? Orada tatbikat yapıyorsunuz oradan TIR’lar vızır vızır geçiyor. Barzani’nin Ankara’daki ofisi hala duruyor. Siz bunu ciddiye alıyor musunuz, bizi mi oyalıyorsunuz”
Biz bir savaş için değil bölgede caydırıcılık için, Türkiye'nin bekası için huzuru için bölgedeki bütün kardeşlerimizin selameti için Türkiye büyük bir devlettir, tecrübesi olan bir devlettir ve gerektiğinde yol gösterebilecek özellikleri olan bir ülkedir bizim sözlerimiz başkaları için farklı algılanabilir ama şunu söyleyelim biz herkesin iyiliğini istiyoruz ve bu referandumun bir an önce durmasını istiyoruz. Bu tezkereye de bu çerçevede destek veriyoruz.”

Bozkır: İptal edin
AKP adına İstanbul milletvekili Volkan Bozkır konuşma yaptı.
Bozkır’ın konuşmasının satır başları şöyle:
“Irak’ta kritik bir noktadayız. IKBY bu referandumu yaparsa Irak Anayasası’na aykırı hareket etmiş olacaktır. Türkiye Irak ile ilişkilere ve toprak bütünlüğüne her zaman önem vermiştir. Kerkük’te maalesef Irak bayrağının yanına Kürdistan bayrağının asılması kararı alınmıştır. Bu son derece yanlış olmuştur. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Irak’ın etnik ve mezhepsel bir savaşa sürüklenmesi terör örgütlerini güçlendirmektedir. Irak’taki mozaik toprak bütünlüğü temelinde korunabilir. Türkiye her aşamada tutumunu ortaya koydu. IKBY’nin aldığı referandum kararı değerlendirilmi ve her türlü tedbir masaya yatırılmıştır. Referandumun olması halinde Türkiye’nin ne tür tedbir alacağı tüm boyutlarıyla değerlendirilmiştir. IKBY’ye son bir kez daha çağrıda bulunmayı görev biliyoruz. Bu referandumu iptal edin. Bu duygusallıkla götürülebilecek bir konu değildir. Henüz vakit geç değildir. Türkiye referandumun ertelenmesine de karşıdır. Doğru olan referandumun tamamen iptal edilmesidir.”
Yapılan oylamanın ardından Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2017, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER