banner564

Rest çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AB ile gerekirse yolları ayırabiliriz” dedi

Rest çekti
banner598

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere 16-20 Eylül tarihleri arasında ABD'ye ziyarette bulunacak. 
Hareket öncesi basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Türkiye hakkında hazırlanan 2022 raporunu kabul eden Avrupa Parlamentosu (AP) hakkında da açıklamalarda bulundu. 
Avrupa Birliği'nin Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AB'nin Türkiye'den kopuş hamleleri yaptığı bu dönem içerisinde değerlendirmelerimizi yaparız." dedi. 
Öte yandan Karabağ için 4'lü görüşme önerisinde bulunduklarını da açıklayan Erdoğan, "Putin, Aliyev, şahsım ve Paşinyan görüşmesi önerdik." ifadelerini kullandı. BM 78. Genel Kurulu, 19-26 Eylül tarihleri arasında ABD'nin New York kentinde düzenlenecek. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da  genel görüşmelere katılmak üzere New York'a gitti.
Erdoğan New York'a hareket öncesi basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
“Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu görüşmelerine iştirak etmek üzere New York'a doğru yola çıkacağız. BM üyesi tüm ülkelerin temsil edildiği genel kurul görüşmelerine 150'den fazla ülkenin katılımı bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de ABD'de son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğimiz olacak.
Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül salı günü Genel Kurula hitap edeceğim. bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye'nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız.
Dünya 5'ten büyüktür tezimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz.
Avrupa Birliği, Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde. AB'nin Türkiye'den kopuş hamleleri yaptığı bu dönem içerisinde değerlendirmelerimizi yaparız. 
Bu gelişmeler karşısında değerlendirmemizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra AB ile gerekirse yolları ayırabiliriz.” 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2023, 02:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
NERMIN KONAK
NERMIN KONAK - 9 ay Önce

Her duyduguna inanma

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474