banner556

Savcılar göreve

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş’ın Sur için yürüyüş çağrısına, Nijerya’dan cevap verdi:

Savcılar göreve
Batı Afrika turunun üçüncü durağı Nijerya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Nijerya Devlet Başkanı Muhammad Buhari ile baş başa ve heyetler arası ikili görüşmelerde bulundu. Görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Demirtaş’ın Sur’da yaptığı çağrıyla ilgili bir gazetecinin sorusu üzerine şu yanıtı verdi: 
“Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın Kürt kardeşlerimin böyle terör kokan, teröre davet kokan bir çağrıya evet diyeceğine inanmıyorum. Yine bunun yanında özellikle de bunun için birilerinin suç duyurusu yapmasına gerek yok. Her şey açık, net ortada ve bu savcılıklara bir davettir. Savcıların da kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ülkemi karıştırmaya, ülkemin huzurunu karıştırmaya kimsenin hakkı yoktur.” 
Konuşmasında Nijerya ile ilişkilerimizin kökeninin 16. Yüzyıla dayandığını ifade eden Erdoğan, Nijerya’nın bölgede önemli bir aktör haline geldiğin söyledi. Bir Nijerya atasözüne atıfta bulunarak “Gerçek dostumuzu iki elimizle birden tutuyoruz” diyen Erdoğan, “Parlamentolarımız arası ilişkilerimizi geliştirmemizin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Erdoğan ikili görüşmelerde bölgesel ve küresel gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 09:07
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455