Tanımıyorum demekle olmaz

Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi hakkındaki açıklamalarını değerlendirdi:

Tanımıyorum  demekle olmaz

Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) verdiği kararı değerlendirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anayasa Mahkemesi'nin kararını tanımıyorum” ifadesini eleştiren Arınç, “Her karar eleştirilebilir, tabi hukuki açıdan. Seni tanımıyorum demekle olmaz” dedi. Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin ve Başkan Zühtü Arslan'ın Türkiye'nin ufkunu açacak bir karar verdiğini vurguladı. 
Bülent Arınç, Bilkent Üniversitesi'nde ‘Dünden Bugüne Türk Siyaseti’ konulu konferansta konuştu. Konuşmasında iktidara yakın basına yüklenen Arınç, söz konusu basının yayınlarında Anayasa Mahkemesi üyelerini hedef almalarına tepki gösterdi. Yandaş medyanın, mahkeme üyelerini 'Abdullah Gül’ün seçtikleri' ve 'Meclisin seçtikleri' olarak 2 kısma ayırdıklarını ve bunun ayrımcılık olduğunu ifade eden Arınç, “Bu cinayettir ve bu ayrımcılığın üstünden Abdullah Gül’e vurmaya çalışıyorlar. Zamanında kınadığımız bir işi, bizim saygı duyduğumuz medya neden böyle yapabilir? Bu insanların bir sıfatı yok mu? Bu insanların bir hukuk bilgisi yok mu? Bunların vicdanı yok mu? Bunların vatanseverliğinden kim şüphe edebilir? Ve ben 17 üyenin 12’sinin, 15’inin gerçekten çok iyi bir hukukçu olduğunu, vatanperver olduğunu da çok yakından biliyorum. Kaldı ki sayın başkan Zühtü bey, AK Parti’nin anayasa çalışmalarına bir akademisyen olarak katılmış bir insandı. Kendisine anayasayı emanet ettiğimiz bir insan bugün farklı karar verdi diye lince tabi tutuluyor. Ben sayın Anayasa Mahkemesi Başkanının yanındayım ve onu tebrik ediyorum ve huzurlarınızda da teşekkür ediyorum. Çok güzel, çok iyi ve Türkiye’nin ufkunu açacak bir karar verdi” şeklinde konuştu.

“Başkan ne isterse o olacak…”
Cumhurbaşkanının Anayasa Mahkemesi hakkındaki sözlerinin farklı anlaşılmalara yol açabileceğini dile getiren Arınç, “Şimdi referanduma gideceğiz. Referandumda Başkanlık sistemini de oylayacağız. Peki 50-55 milyon seçmen; Sayın Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesinin kararını tanımıyorum dediğine göre, 'Sayın Cumhurbaşkanı bu mahkemeyi kaldırmak istiyor' diye düşünse, 'Anayasa Mahkemesi kararlarını bundan sonra başkan olursa tanımayacak' diye inansa, oyunu nasıl kullanır referandumda? Hayır olarak kullanabilir. 'Kuvvetler ayrılığı veya yüksek yargı olmayacak. Yani Check-Balance sistemi olmayacak, Başkan ne isterse o olacak' diye inansa seçmen oyunu nasıl kullanacak. Ben endişe ederim şahsen.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455