banner556

700 milyarder hedefte

ABD’de 100 milyon dolar üzerinde serveti olanlardan yüzde 20 asgari vergi alınması planlanıyor

700 milyarder hedefte

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) zenginler için yeni bir vergi uygulaması hayata geçirmeye hazırlanıyor. ABD Başkanı Joe Biden tarafından bugün açıklanması beklenen uygulamanın ABD’de yerleşik 700’den fazla milyarderi hedef alacağı düşünülüyor. Şu anda kanun teklifi halinde olan vergi yas tasarısının onaylanarak,  2023 mali bütçesinde yer alacağı belirtildi. Söz konusu verginin önümüzdeki on yılda ABD’nin bütçe açığını yaklaşık 360 milyar dolar azaltmaya yardımcı olacağı belirtildi.

Bütçe açığı kapatılacak
Beyaz Saray tarafından önceki gün yapılan açıklamada 100 milyon dolar üzerinde serveti olanlar için yüzde 20 asgari vergi uygulanmasını öngören kanun teklifinin, ABD Başkanı Joe Biden'ın Pazartesi günü açıklayacağı ve 2023 mali bütçesinde yer alacağı belirtildi.
Beyaz Saray tarafından yayımlanan belgeye göre, ABD Başkanı Joe Biden bugün açıklanması beklenen 2023 mali bütçesinin bir parçası olarak milyarderler için asgari vergi teklifini içerecek.
Belgeye göre, Biden’ın “milyarderler için asgari gelir vergisi” teklifi 100 milyon dolardan fazla servete sahip hane halkı için yüzde 20’lik bir asgari vergi oranı belirleyecek. Teklifin ABD’de yerleşik 700’den fazla milyarderi hedef alacağı düşünülüyor.
Plana göre, bu tür hanelerin, şu anda vergilendirilmemiş olan gerçekleşmemiş yatırım gelirleri de dahil olmak üzere, tüm gelirleri üzerinden yüzde 20'lik minimum vergi ödemesi gerekecek.
Belgede, söz konusu verginin önümüzdeki on yılda bütçe açığını yaklaşık 360 milyar dolar azaltmaya yardımcı olacağı da kaydedildi.
Demokrat senatörler, geçen sonbaharda Biden'ın "Build Back Better" olarak bilinen sosyal yardım ve iklim değişikliğinin ödenmesine yardımcı olacak planı için bir milyarder vergisi önermiş, fakat Senato'daki yetersiz destek nedeniyle söz konusu harcama paketi konusunda ilerleme kaydedilememişti. 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472