banner493

ABD’den eleştiri

John Kirby Türkiye'nin, bağımsız basının işini yapmasına izin vermediğini, giderek artan tedirgin edici bu eğilimin farkında olduklarını söyledi

ABD’den eleştiri
banner432
ABD'den, Türkiye'ye bir kez daha 'basın özgürlüğü' eleştirisi geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby Türkiye'nin, bağımsız basının işini yapmasına izin vermediğini, giderek artan tedirgin edici bu eğilimin farkında olduklarını söyledi.
John Kirby, Sputnik Genel Müdürü Tural Kerimov'un, Türkiye'ye girişinin engellenmesi ve basın kartına el konması ile ilgili soru üzerine ise, “Ne Yazık ki bu konuşmaları, her gün yapabiliriz, her gün bir ileri, bir geri bunu konuşuyoruz. Üzülerek söylüyorum ki bu durum Türkiye gibi ülkeleri de kapsıyor. Biz Türkiye'de giderek artan, bağımsız gazetecileri engelleme eğilimini tedirgin edici buluyoruz ve bu uygulamaların farkındayız" dedi.

Erdoğan daha da sertleşti
Bir gazetecinin “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mart ayı sonlarında yaptığı ABD ziyareti ve Başkan Obama ile görüşme sonrası daha sertleşti. Gazetecilerin boynundaki ilmik sıkılıyor. Temas halindeyiz demekten başka bir şeyiniz var mı? şeklindeki başka bir sorusuna da Kirby, Türkiye ile ABD'nin iki dost ve ortak ülke olduğunu belirterek, ABD'nin, Türkiye'yi demokrasisi tam potansiyeline ulaşmış, başarılı bir ülke olarak görmekten başka bir şey istemediklerini söyledi. Kirby sözlerini şöyle sürdürdü; “Yine söyleyeceğim, biz Türkiye'nin kendi anayasasında da kutsal sayılan ve güvence altına alan kendi değerlerine, ilkelerine sahip çıkmalarını istiyoruz. Çünkü Türkiye'nin demokrasisi bizim için önemlidir. Türk halkının da çıkarları doğrultusunda bu demokrasinin işlediğini görmek istiyoruz."
Türkiye'de basın özgürlüğüne karşı ne zaman kaygı verici bir girişim olsa, ABD'nin buna karşı sesini yükselttiğini anımsatan Kirby, “bunu yalnızca bu podyumdan yapmakla kalmıyoruz. Bunu Türk yetkililerin yüzlerine de söylüyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 10:06
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner455

banner460