AP seçimlerinin ardından gözler Avrupa kurumlarında görev yapacak isimlerin seçilmesi sürecine çevrildi

Yarış kızıştı

AP seçimlerinin ardından gözler Avrupa kurumlarında görev yapacak isimlerin seçilmesi sürecine çevrildi

 Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından gözler Avrupa kurumlarında görev yapacak isimlerin seçilmesi sürecine çevrildi. Ancak farklı gruplardan gelen açıklamalar seçim sürecinin zorlu geçeceğine işaret ediyor.

AB ülkelerinde düzenlenen seçimlerle üyeleri belirlenen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin sonuçlarını ele almak için salı günü Brüksel'de bir araya gelen AB'li liderlerin işi kolay olmayacak. AB kurumlarının yöneticilerini seçmek için de adaylık sürecini başlatacağı zirveden Avrupa Komisyonu Başkanlığı görevini kimin yapacağı konusunda açıklamalar geliyor.
Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyal Demokratların lideri Udo Bullman Frans Timmermans'ın seçilmesi için mücadele edeceklerini söylerken, Yeşiller grubu, başkanın artık bir kadın olmasının zamanının geldiğini açıkladı.
Liberallerin lideri Guy Verhofstadt seçilecek yeni başkanın Avrupa yanlısı çoğunluğu temsil etmesinin önemine dikkat çekti ve kazanan partinin adayının seçildiği "Spitzenkandidat" yani liste başı aday sürecini mevcut şekliyle desteklemediklerini kaydetti. 
AP seçimlerinde Avrupa Halk Partisi'nin liste başı adayı Alman siyasetçi Manfred Weber,komisyon başkanlığı ile ilgili olarak Avrupa Halk Partisi'nin uzlaşmaya açık olduğunu söyledi.
Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ise "Spitzenkandidat" sürecini çoğunluğun desteklediğini kaydetti.

Merkel: Başkan seçilmeli
Almanya Başbakanı Angela Merkel, seçimleri kazanan partinin liste başı adayının Avrupa Komisyonu Başkanı seçilmesi gerektiğini söyledi. Açıklama yapan Merkel, AB'li liderlerin hızlı bir karar vermesi gerektiğini belirterek, "Avrupa Parlamentosu'nun Haziran başında toplanacağını düşünürsek en hızlı şekilde bir çözüm bulmak istiyoruz ve genelde o zaman kadar Avrupa Konseyi'nden bir öneri gelmesi arzu edilir" şeklinde konuştu.
Merkel muhafazakâr Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU'nun ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) kazanan partinin adayının seçildiği "Spitzenkandidat" yani liste başı aday sürecini desteklediklerini kaydetti. 

Fransa Almanya'ya muhalif
Ancak Fransa Almanya ile aynı görüşü paylaşmıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da hızlı bir adaylık seçim sürecinden yana ancak "Spitzenkandidat" sisteminden yana değil.
Macron'un 2016 yılında kurduğu Yürüyüş Hareketi ilk kez katıldığı seçimlerde 23 sandalye kazandı. Macron'un partisinin 108 sandalye kazanan ve Avrupa Parlamentosu'nda muhafazakarlar ve Sosyal Demokratlardan sonra en büyük üçüncü grubu oluşturan Liberaller (ALDE) grubundaki en büyük parti olması bekleniyor.
Fransız Yeşiller Partisi eski üyesi olan Canfin'in Yeşiller grubu ile ittfaka sıcak baktığı belirtiliyor.
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER