banner556

İnsanlık dramı

Uluslararası Af Örgütü tarafından, Suriye’de IŞİD’ten geri alınan köylerde yaşayan Türkmen ve Arapların, YPG tarafından silah zoruyla göçe mecbur edildiği açıklandı

İnsanlık dramı
*Uluslararası Af Örgütü, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile askeri kanadı YPG'nin, Suriye’nin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirdiğini, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğini bildirdi

*Örgüt, benzer muamelenin çoğunlukla Arap ve Türkmen kökenli Suriyelilere yapıldığını, bölgenin bazı Kürt sakinlerinin de benzer muamelelere maruz kaldığına işaret etti

*Örgütün “Gidecek yerimiz yok” başlıklı raporunda, Arap ve Türkmen köylerinin ateşe verildiği ve köylülerin de bölgeyi terk etmesi için ölümle tehdit edildiği vurgulandı. Haziran 2014’de 225 hane bulunurken, Haziran 2015’de sadece 14 binanın kaldığı bir köyün uydu görüntüleri de bu tezi doğruluyor


Uluslararası AF Örgütü (UAÖ) tarafından hazırlanan raporda,“Suriye’de DEAŞ (İŞİD) güçlerinden geri alınan Türkmen ve Arap nüfusun yoğun yaşadığı köylerde, terör örgütü YPG güçlerinin sivil yerleşimcileri göçe zorladığı, geri alınan köylerdeki sivilleri, organize ve toplu olarak cezalandırıldığı, ayrıca zorla boşaltılan köyleri ağır iş makinalarıyla yere bir ettiği”  duyuruldu.
Örgüt, Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin kontrolündeki14 köy ve ilçede geçen yaz araştırma yaptı ve ortaya çıkan raporu, ‘Gidecek Yerimiz Yok’ başlığıyla yayımladı. Uluslararası Af Örgütü ekibi tarafından hazırlanan raporda, bölgeye ait uydu görüntüleri ile bölgedeki görgü tanıklarının ifadelerine de yer verildi. Uydu görüntülerinde, YPG'nin, bölgedeki köylerin kontrolünü ele geçirdikten sonra evlerin yıkımına başladığı görülüyor.

Köyler ateşe verildi…
YPG'nin savaş suçu işlediğinin belirtildiği raporda, Arap ve Türkmen köylerinin PYD'nin yönetimindeki özerk idare tarafından ateşe verildiği ve köylülerin de bölgeyi terk etmesi için ölümle tehdit edildiği vurgulandı. 
Örgüt, benzer muamelenin çoğunlukla Arap ve Türkmen kökenli Suriyelilere yapıldığını kaydederken, bölgenin bazı Kürt sakinlerinin de benzer muamelelere maruz kaldığına işaret etti.

225 binadan 14 bina kaldı
Raporda, uydu görüntülerinde, Haziran 2014'te 225 hanesi bulunan bir köyün, bir yıl içinde yüzde 94'ünün tahrip edilerek, Haziran 2015'te ise sadece 14 binanın bulunduğunun görüldüğüne dikkat çekildi. Af Örgütü'nün raporunda, IŞİD'in kontrolündeki bölgenin Şubat 2015'te YPG'nin kontrolüne geçmesiyle, bölgedeki evlerin yıkımına başlandığı ve köylülerin de yerlerinden edildiği aktarıldı.
Raporda, bölgede yaşayan bir köylünün, "Bizi evden çıkardılar, evimizi yakmaya başladılar. Buldozerler getirdiler. Tüm köy yerle bir edilene kadar tek tek evleri yıktılar" ifadesine yer verildi.
PYD'nin ABD'nin bölgedeki önemli müttefikleri arasında yer aldığına dikkat çekilen rapora ilişkin Uluslararası Af Örgütü'nün kıdemli kriz danışmanı Lama Fakih, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Sivillerin evlerini kasıtlı şekilde yıkarak, köylerin tamamını yakarak, savunabilir askeri bir zemin olmadan köylüleri yerlerinden ederek YPG, otoritesini suistimal ederken, uluslararası insani hukuku yüzsüzce küçümsüyor. Bu, savaş suçları işlediği anlamına geliyor. YPG, bir an önce yasa dışı olarak sivillerin evlerini yıkmaya son vermeli, yasa dışı olarak evleri yıkılan tüm sivillerin zararını karşılamalı ve sivillerin evlerine geri dönüşleri ile evlerinin yeniden inşasına izin vermelidir."

“Bombalatırız” deyip Türkmenleri göçe zorladılar

Öte yandan raporda, Af Örgütü'ne konuşan bazı sivillerin, bölgeyi terk etmemeleri halinde, IŞİD unsurlarını hedef alan ABD'nin liderliğindeki uluslararası koalisyonun hava saldırılarına maruz kalmakla YPG tarafından tehdit edildiklerini dile getirdiklerinin altı çizildi.
Raporda örgüt, YPG'nin bölge sakinlerini IŞİD destekçisi olmakla suçladığını ve bölgeyi terk etmedikleri halde köylülerin kurşuna dizilmekle tehdit edildiğini vurguladı.

“Tek tek evleri yaktılar”
Raporda, Af Örgütü ekibine açıklamada yapan Suriyeli bir köylünün, "Bizi evden çıkardılar, evimizi yakmaya başladılar. Buldozerler getirdiler. Tüm köy yerle bir edilene kadar tek tek evleri yıktılar." ifadesine yer verilirken, Safwan isimli bir başka köylünün ise, "Bölgeden ayrılmamız gerektiğini söylediler. Eğer gitmezsek, ABD'li koalisyona bizim terörist olduğumuzu söyleyeceklerini ve onlar da uçaklarını göndererek bizi ve ailelerimizi vuracağını söylediler" açıklaması aktarıldı.

"Evimizi yaksanız bile burada kalacağım"
YPG'nin ayrıca evlerini boşaltmak istemeyenlere yönelik yaptığı muameleye de dikkat çekilerek, raporda, Bassma isimli bir başka bölge sakininin, "Kayınpederimin evine benzin döktüler. Kayınvalidem evden çıkmayı reddediyordu ve onun etrafına benzin döktüler. Babamı bulup, ellerine vurmaya başladılar. Ben de, 'Evimi yaksanız bile buraya çadır kuracağım. Burası benim evim. Evimde kalacağım' dedim" ifadelerine yer verildi.
Görgü tanıklarının ifadelerine ilişkin YPG'den Af Örgütü'ne yapılan açıklamada ise, bölge halkının güvenliğinin sağlanması kapsamında köylülerin başka yerlere taşındıklarının iddia edildiği kaydedildi.
Ancak örgüt, çatışmalardan etkilenmeyen köylerin sakinleriyle yaptığı mülakatlarda, bazı köylülerin, çatışmalardan etkilenmedikleri halde bile yerlerinden edilmeye zorlandığını dile getirdiğine raporunda yer verdi. Örgüt, "Mecburi askeri gereklilik olmadan sivilleri zorla yerlerinden etmek, uluslararası hukukun ihlalidir." dedi.

Raporla ilgili, Uluslararası Af Örgütü'nün kıdemli kriz danışmanı Lama Fakih tarafından hazırlanan görüntüler, https://www.youtube.com/watch?v=LlOzoCHaNeM  linki üzerinden temin edilerek yayınlanabilir. Ayrıca Fakih’ın  twıttır hesabı, “Lama Fakih @lamamfakih” adresinden de görüntülere ulaşılabilir

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 09:22
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465