banner493

Taşlar yerinden oynadı

İngiltere’de Brexit Bakanı Avis'in ardından Dışişleri Bakanı Boris Johnson da istifa etti

Taşlar yerinden oynadı
banner432

 İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson istifa etti. Brexit Bakanı da önceki gün istifasını açıklamıştı. Ülkede iki günde iki bakan istifa etmiş oldu. İngiltere Başbakanı Theresa May'in ofisinden ülkenin Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın istifa ettiğine dair açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Bu öğlen Başbakan May, Johnson'ın istifasını kabul etti. Kısa zamanda yerine atanacak kişi açıklanacak. Başbakan hizmetlerinden dolayı Boris'e teşekkür ediyor." ifadeleri kullanıldı.  Brexit Bakanı David Davis de önceki gün istifasını duyurmuştu. İstifa sonrası açıklama yapan Davis, Muhafazakâr Parti Genel Başkanlığı'na aday olmadığını açıklamıştı. Davis'in istifasını yardımcıları Steve Baker ve Suella Braverman'ın istifaları izledi. 
İngiltere basını da Davis'in istifasının kabinede köklü değişikliklere neden olabileceği yorumunu yaptı.


Yeni Brexit Bakanı belli oldu
İngiltere'de David Davis'in istifasıyla boşalan Avrupa Birliği'nden (AB) Çıkış (Brexit) Bakanlığına Dominic Raab getirildi. İngiltere Başbakanlığından yapılan duyuruda, İskân ve Planlama Bakanı olarak görev yapan Raab'ın, ülkenin AB'den ayrılık müzakerelerini yürütmekle görevli bakanlığa atandığı kaydedildi. Raab, 2016'daki referandum öncesinde ülkenin AB'den ayrılığı için sıkı kampanya çalışmasında bulunmuştu. Basında Raab, selefi Davis gibi "sert Brexitçi" olarak tanımlanıyor.
Oxford ve Cambridge üniversitelerinden mezun 2 çocuk babası Raab, 2010'da milletvekilliğine seçilmeden önce avukatlık yapıyordu. 44 yaşındaki bakan 2015 yılından bu yana Muhafazakâr Parti iktidarlığındaki hükümetlerde çeşitli görevlerde bulundu.

Başbakan’a şok
23 Haziran 2016'da düzenlenen referandumdan Brexit kararının çıkmasının ardından kurulan Brexit Bakanlığının başına getirilen Davis, İngiltere Başbakanı Theresa May'e sunduğu istifa dilekçesinde May'in cuma günü Brexit konulu özel bakanlar kurulu toplantısının ardından açıkladığı Brexit planını eleştirmişti.  May hükümetinin izlediği siyasetin genel yönünün İngiltere'yi "en iyi ihtimalle zayıf bir pozisyonda bırakacağı, büyük ihtimalle de kaçınılamaz bir duruma sokacağı" eleştirisinde bulunan Davis, "Şu anda izlenen taktik ve siyaset İngiltere'nin ortak pazar ve Gümrük Birliği'nden ayrılma ihtimalinin giderek azaldığını gösteriyor." ifadesini kullanmıştı.
İngiltere, Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı. 
 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner465

banner460